Home » Zaujalo ma

Zaujalo ma

Tieto túry sa nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od Košíc, sú však mimoriadne atraktívne. Túry sú plné zaujímavostí ako ostatné túry poblíž Košíc – vrcholy, vyhliadky, jaskyne, skalné útvary, jedinečné miesta. Niektoré túry sú vhodné na viacdňovky, aby sa človek nemusel večer ponáhľať domov. Doprava môže byť obmedzením, preto je vlastné auto výhodou.

Pre každú túru si môžeš otvoriť jej stránku a získať predstavu o jej obsahu. Ak Ťa niektorá túra zaujala a chceš sa na ňu vydať, napíš mi emailom na  astern333@gmail.com a dohodneme sa. Túry organizujem obvykle v sobotu.

Cerová vrchovina a Hajnáčka

Z obce Hajnáčka v Lučeneckom kraji je možné urobiť okruh cez Pohanský hrad – najvyšší vrchol Cerovskej vrchoviny. Na začiatku cesty je možné vystúpiť na hrad v samostnej obci a neskôr na Soví hrad v obci Šurice. Z Hajnáčky vedie ZTZ okolo vyhliadky Tilič. Na vrchole lesa je potrebné prejsť na ČTZ a odkrytým terénom sa dostať ku kamennému valu Pohanského hradu. Cesta sa potom stáča lesom po neznačenej trase, opäť po ZTZ a po lúke dole k úpätiu Sovieho hradu v obci Šurice. Na začiatok trasy sa dostaneme po ceste pre motorové vozidla okolo železničnej stanice Hajnáčka, ktorá sa nachádza mimo samotnej obce.

Cesta do stredu Zeme

Z Vernára, Pusté Pole sa vydáme po neznačených trasách. Tie sa stretávajú s potokom Strateník a vedú okolo jaskyne Kešelova diera. Jedná sa o veľkolepý krasový ponor potoka Strateník. Pôsobí dojmom, že sa jedná o cestu do stredu Zeme. Odtiaľ sa dostaneme na značené trasy a po rázsoche na výhľadový vrchol Predná hoľa v Nízkych Tatrách. Odtiaľ smerom Smrečinské sedlo, otočíme sa na hlavnom hrebeni po ktorom zídeme až do Vernára. Celkove budeme menej klesať a oveľa viac stúpať.

Cez Poludnicu do Iľanova

Poludnica je výhľadový vrchol na začiatku Demänovskej doliny. Vydáme sa na ňu z Liptovského Jána. Cestou k nej uvidíme verejnú jaskyňu Kamenné mlieko. Pred vrcholom navštívime najprv predvrchol Predná Poludnica. Na juh od Poludnice sa tiahne bralo, v ktorom je veľa dutín či menších jaskýň. Od neho sa však musíme trochu vrátiť späť, aby sme zišli do obce Iľanovo.

Ostrá a Tlstá

Ostrá a Tlstá sú dva atraktívne vrcholy vo Veľkej Fatre. Vedie k nim krásny turistický chodník Gaderskej a Blatnickej doliny, s množstvom výhľadov na Turiec a okolie. Túra na Tlstú z Gaderskej doliny prechádza okolo Jaskyne Mažarná. Okružnou trasou sa dajú oba vrcholy zdolať naraz.

Drienčiansky kras

Obec Drienčany vieme obísť z východu aj západu okolo vodnej nádrže Teplý vrch. Na východe nájdeme Hrad Blh a Čiernu oboru. Smerom na západ nájdeme Náučný chodník Drienčanský kras plný zaujímavostí ako sú Malá Drienčanská jaskyňa, Veľká Drienčanská jaskyňa či slnečné hodiny. Severnejšie na trase sa nachádzajú jaskyne Pri Holom vrchu a Pri Ridzoňovcoch.

Veľká Kýčera a okolie Vyšných Ružbách

Oblasť západne od Vyšných Ružbách poskytuje okrem slušného prevýšenia aj bohatý turistický zážitok. Dominuje tu Rekreačný chodník Sovia poľana, ktorý je vhodnou ukážkou toho, ako možno aj bez prísnych obmedzení skĺbiť šetrné hospodárenie v lesoch s ochranou prírodného bohatstva a zároveň ponúknuť návštevníkom plnohodnotný zážitok. Okrem toho sa v oblasti nachádzajú verejné jaskyne – Jaskyňa v Čube a Jaskyňa v Skalke. Pre kondične zdatných turistov je vhodný výstup na Veľkú Kýčeru, ktorá poskytuje výhľady na okolité pohoria.

Hoblík nabitý krasom

Obsah sa pripravuje…

Marhát a jeho čarovné okolie

Prechod Krahulčími vrchmi s výstupom priamo na najvyšší vrchol Marhát (748 m n.m.) by nebol ono, nebyť drevenej rozhľadne s výhľadmi ponad stromy na všetky pohoria v okolí. Už začiatok trasy je nádherný vďaka jedinečnej pamiatke – starorománskej rotunde z 1. polovice 9. storočia zasvatenej sv. Jurajovi. Ďalšou nádherou je prírodná pamiatka Visiace skaly s výhľadom do okolia. A ukáže sa aj krasová oblasť v lokalite Sokolie skaly. Poskytuje tiež výhľady do okolia, lezú tu horolezci a potešíme sa Veľkou a Malou jaskyňa v Dolnom Sokole. Po strmom zostupe do rekreačnej oblasti Výtoky bude ešte treba prejsť niekoľko kilometrov do cieľa, ale s adrenalínom vydržíme až do konca túry v Moravanoch nad Váhom.