Home » Ostrá a Tlstá

Ostrá a Tlstá

Výhľad z Tlstej

Ostrá a Tlstá sú dva atraktívne vrcholy vo Veľkej Fatre. Vedie k nim krásny turistický chodník Gaderskej a Blatnickej doliny, s množstvom výhľadov na Turiec a okolie. Túra na Tlstú z Gaderskej doliny prechádza okolo Jaskyne Mažarná. Okružnou trasou sa dajú oba vrcholy zdolať naraz.

Trasa

Ústie Konského DoluChodník Janka BojmíraMuráň – Ostrá – MuráňTlstáJaskyňa MažarnáÚstie Vápennej dolinyÚstie Konského Dolu
13,3 km; +1112 m / –1112 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h v Ústi Konského Dolu pri obci Blatnica

Návrat autami z Ústia Konského Dolu


Gaderská dolina, v strede Turčianskej Veľkej Fatry, je ideálna na dobrodružnú túru. Priamo z doliny vedú turistické chodníky na Ostrú, Tlstú, jaskyňu Mažarná alebo na Blatnický hrad. Ostrá je skalnatejší vrchol než Tlstá. Výstup na ňu vedie po prudkom chodníku kamennými schodmi a napokon cez skalné okno za pomoci reťazí. Z vrcholu Ostrej a Tlstej sa ponúka nádherný rozhľad na celú Turčiansku kotlinu. Reťaze sa nachádzajú aj na zostupovej trase z Tlstej. V masíve Tlstej objavíme viaceré diery a jaskyne rôznych veľkostí.

Na celej trase je veľké množstvo vyhliadok, niektoré úseky sú istené reťazami. Najnáročnejší je výstup na Ostrú, niektoré úseky sú exponované a prudké. Z Gaderskej doliny vedie aj krátky výstupový chodník na Blatnický hrad poŽTZ.

Cestou na Tlstú sa nedá minúť najväčšia sprístupnená jaskyňa vo Veľkej Fatre – Jaskyňa Mažarná. Našli sa tu zvyšky medveďa jaskynného. V zime sa v jaskyni môžeme pokochať krásnou kvapľovou a cencúľovou výzdobou. Mažarná má dĺžku až 130 metrov.