Home » Najkrajší vrchol Slovenska – Muráň

Najkrajší vrchol Slovenska – Muráň

Skalný vrchol Muráň

Cesta cez hrebeň Belianskych Tatier je už niekoľko desiatok rokov uzavretá. Dôvodom je možná masa turistov, pretože Belianky tvorí mäkký vápenec, ktorý sa postupne drolí. Beliansky Tatry však majú ešte krajší hrebeň. Tvoria ho vrchy Muráň, Nový vrch a Havran. Pod vrchmi sú extrémne strmé lúky, kde je tráva šmyklavejšia, než sa zdá. Muráň je najkrajší vrchol Belianskych Tatier a pre niekoho aj na Slovensku. Trasa začína v Tatranskej Javorine, prejdeme cez potok a pokračujeme dolinou. Na ceste je jedno náročné miesto, ďalej sa pokračuje na vrchol už dobre. Späť sa vrátime rovnakou trasou.

Trasa

Tatranská JavorinaKýčerný potokMuráň – a späť
13 km; +974 m / –974 m

Doprava

Odchod vlakom Ex o 7:07 h zo ŽS KE do Popradu (8:28 h). Prestup na autobus o 8:45 h do Tatranská Javorina,Javorová dolina (9:51 h).

Návrat autobusom o 16:19 h z Tatranskej Javoriny,Javorová dolina do Popradu (17:25 h). Prestup na vlak Ex o 17:33 h do Košíc (18:53 h).


Zaujímavosti na trase

Muráň je najzápadnejším výrazným vrcholom Belianskych Tatier a zároveň unikátnym prírodným úkazom. Akoby neznáma sila vyzdvihla kus zeme a nechala ho trčať desiatky až stovky metrov vyššie nad okolitým terénom na skalnom piedestále. Skaly sú vápencové a vysoké až 200 metrov. Tvoria dokonalú skalnú stenu. Odtiaľ názov Muráň. Vyzdvihnutá planina sa nazýva Jahňacia záhrada. Pastieri na ňu totiž údajne po rebríkoch vynášali ovce. Nechávali ich tu celú sezónu, majúc istotu, že sa im vďaka strmým zrázom, ohraničujúcim planinu, nezabehnú. Ako ich potom dostali už dospelých dole je menšou historickou záhadou. Možno už naporciované. Okrem toho v Záhrade nie je ani stopa po potoku, takže čo by tam tie jahniatka pili? V okolí Muráňa sa nachádza viacero jaskýň, z ktorých najznámejšia je Muránska jaskyňa dlhá 60 metrov.

Muráň má tvar bizarnej homole, ohraničenej zo všetkých strán skalnatými zrázmi. Aj napriek svojej (v tatranskom kontexte) ničotnej výške sa jedná o ťažko zameniteľný útvar. Najčastejšie ho uvidíme z Vysokých Tatier ako neprehliadnuteľnú skalu na samotnom okraji Belianok. Ďalšie pekné pohľady na Muráň sú z Tatranskej Javoriny či Javorovej doliny.