Home » Pramene Malých Karpát

Pramene Malých Karpát

Vápenná je 3. najvyšší vrch Malých Karpát

Cez Malé Karpaty vedie Cesta hrdinov s dĺžkou asi 100 km, takže sa dá prejsť za niekoľko dní. Je to tak trochu zradná trasa, lebo najvyššie vrcholy presahujú cez výšku len 700 metrov, avšak na trase je vicero stúpaní a klesaní. Teraz si z SNPčky prejdeme len asi 8 km. Začneme pohodlným výstupom z obce Plavecké Podhradie na obľúbený Plavecký hrad. Odtiaľ prejdeme na Pohanskú vyhliadku a okolo studničiek na Ámonovú lúku. Bude nasledovať SNPčka po úzkom hrebeni z vápencov a dolomitov cez najvyšší vrchol na túre – Vápenná. Postupne zídeme až k prameňu pod Malou Vápennou a následne vstúpime obce Sološnica. Po cyklotrase sa vrátime do Plaveckého Podhradia. Ne trase je niekoľko prameňov. Tých je celkove málo v Malých Karpatoch, hlavne na SNPčke. V oblasti je aj niekoľko jaskýň a iných zaujímavostí, ale všetko sa nám na túru nevôjde.

Trasa

Plavecké PodhradiePlavecký hradPohanská (vyhliadka) – Studnička pod PohanskouStudnička pri Ámonovej lúkeStudnička na Mesačnej lúkeVápennáPrameň pod Malou VápennouSološnicaPlavecké Podhradie
17 km; +930 m / –930 m

Doprava

Autobusom z Bratislavy do Plaveckého Podhradia, Kaštieľ

Návrat autobusom z Plaveckého Podhradia, Kaštieľ do Bratislavy


Zaujímavosti na trase

Malé Karpaty sú najzápadnejším a najkrajnejším pohorím karpatského oblúka. Je to nevysoké stredohorské pásmo dlhé asi 100 kilometrov. Malé Karpaty začínajú v Bratislave a tiahnu sa až po Nové Mesto nad Váhom. Šírka pohoria je len 3 – 16 km. Výškové rozpätie pohoria je od 132 m n.m. na Dunaji po 768 m n.m. v najvyššom vrchu Záruby. Geologickou súčasťou Malých Karpát sú Rakúske Hainburské vrchy (Hainburger Berge) s najvyšším vrchom Hundsheimer Berg (480 m n.m.), oddelené od hlavného masívu širokým korytom Dunaja a Devínskou bránou.

Geomorfologicky sa Malé Karpaty delia na štyri základné podcelky – Devínske Karpaty, Pezinské Karpaty, Brezovské Karpaty a Čachtické Karpaty. Okrem Brezovských Karpát, ktoré majú iba jeden podcelok sa zvyšné tri podcelky ďalej členia na menšie časti. Najvyšším vrcholom celého pohoria sú Záruby (768 m n. m.). S nadmorskou výškou 754 m n.m. nasleduje Vysoká a tretím najvyšším vrchom je Vápenná (752 m n. m.). Všetky tieto vrchy ležia v centrálnej časti v podcelku Pezinské Karpaty.

Plavecký hrad je turisticky veľmi obľúbená lokalita v západnej časti Malých Karpát. Túra na hradný kopec je ľahká aj pre deti. Niektorých miestach však vedie trasa po ruinách hradu, ktoré nie sú zabezpečené zábradlím. Jednoduchý prístup a pohodlné parkovanie, zrúcaninu nájdete hneď nad obcou Plavecké Podhradie. Hrad vybudovali v 13. storočí a pre jeho strategickú polohu slúžil v rokoch 1256 až 1273 ako kráľovská pohraničná pevnosť. Osudným sa mu stal rok 1706, kedy ho poškodilo cisárske vojsko. V súčasnosti na hrade dobrovoľníci vykonávajú sanačné a konzervačné práce. Medzi najkrajšie miesta, ktoré sa zachovali dodnes sú veža, zvyšky renesančného paláca a delostrelecké bašty. Najlepší prístup na Plavecký hrad je z obce Plavecké Podhradie. Túra vedie po modrej značke od železničnej stanice v Plaveckom Podhradí. Ak sem pôjdete priamo z obce, hore ste do 45 min.

Vápenná resp. Roštún (752 m n. m.) je vrch v pohorí Malé Karpaty. Leží nad obcou Plavecké Podhradie, približne 18 km východne od Malaciek. Vápenná leží v úzkom hrebeni, tvorenom z vápencov a dolomitov, vedúcom od juhozápadu na severovýchod. Je súčasťou hlavného hrebeňa, ktorý vedie zo severu od Veterlína cez Čiernu skalu a južným smerom pokračuje na mohutnú Vysokú. Masív je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. V masíve je viacero jaskýň. Súvislý lesný porast hrebeňa a vrcholu ponúka obmedzené výhľady, no zo skalných brál i rozhľadne na vrchole je možný kruhový rozhľad. Pozorovateľné sú okolité vrchy Malých Karpát, no tiež Borská a časť Podunajskej nížiny. Na vrchole sa nachádza päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom, postavená v roku 2003.