Home » Najvyšší vrchol Pienin trochu mimo

Najvyšší vrchol Pienin trochu mimo

Vysoké Skalky v jesenných farbách

Pieniny a Pieninský národný park sú známe predovšetkým vďaka prielomu rieky Dunajec, obci Červený Kláštor a blízkemu okoliu na Slovenskej aj Poľskej strane. Menej známu čast Pienin predstavuje jej východná strana, kde sa nachádza najvyšší vrchol pohoria – Vysoké Skalky. A my práve navštívime tento najvyšší vrchol. Prejdeme sa prevažne lesným otvoreným a lúčnym terénom terénom. Užijeme si veľa výhľadov smerom na Poľskú stranu. Uvidíme aj skalnaté vrchy Pienin s úctyhodnými bralami.

Trasa

StráňanySedlo pod Vysokými SkalkamiVysoké SkalkyLesnícke sedloVeľký Lipník
12,1 km; +570 m / –665 m

Doprava

Autom z Košíc do Veľkého Lipníka, horný koniec. Prestup na autobus o 11:04 h do obce Stráňany, kríž (11:08 h).

Autom z Veľkého Lipníka do Košíc


Zaujímavosti na trase

Pieninský národný park (PIENAP) je národný park na severnom Slovensku. Nachádza sa v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Je to najmenší národný park na Slovensku, jeho rozloha je 37,5 km² a ochranné pásmo zaberá plochu 224,44 km². Leží v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa v prešovskom kraji. Bol založený 16.1.1967 a jeho hranice boli upravené v roku 1997. Je známy predovšetkým vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý patrí medzi známe raftingové a turistické lokality. Park ponúka tradičný folklór a architektúru, hlavna obec Červený Kláštor a múzeum národnej kultúry. Najvyšším vrcholom celého pohoria sú Vysoké Skalky, aj keď turisticky je viac známy vrchol Tri koruny, ktorý už je na Poľskej strane.

Vysoké Skalky (1 049 m n. m.) sú najvyšším vrchom Pienín. Nachádzajú sa na slovensko-poľskej hranici, približne 12 km severozápadne od Starej Ľubovne. Vrch sa nachádza v strednej časti plošne neveľkého pohoria, približne 1,5 km severovýchodne od obce Stráňany. Vrch je súčasťou výrazného masívu, situovaného v juhovýchodnej časti pohoria. Súčasťou masívu je tiež juhozápadne situovaná Kýčera (954 m n. m.) a juhovýchodne ležiaca Vysoká (1 013 m n. m.). Prevažná časť vrchu je zalesnená a poskytuje tak len obmedzené výhľady najmä na okolité vrchy. Vďaka nadmorskej výške a vrcholovej skalnatej časti ponúka obmedzené, no ďaleké výhľady. Z vhodných lokalít je mimo okolitých vrchov dobre pozorovateľných viacero prihraničných vrchov, no pri vhodných podmienkach sú viditeľné Levočské vrchy, Čergov, no aj Vysoké Tatry a Babia hora. Priamo na vrchol nevedie značkovaný chodník, no  značkovaná trasa traverzuje vrchol severnou stranou. Najľahší prístup zo slovenskej strany je po  trase z malého sedla na ceste východne od obce Stráňany.