Home » Hoblík nabitý krasom

Hoblík nabitý krasom

Vrchol Hoblíka a výhľady z neho

Na JV konci obce Višňové začína výstup na vrchol Valientov diel po hrebeni cez Krytú vyhliadku. Opačnou stranou zídeme z vrchu cez ústie Višňovskej doliny, prídeme k nástupu na vrchol Hoblík, ktorý bude našim hlavným vrcholom na trase. Počas výstupu sa prejdeme cez viaceré vyhliadky nad skalnými zrazmi a uvidíme aj jaskyne, keďže sa jedná o krasovú oblasť. Okruhom sa po severnom svahu Hoblíka vrátime do Višňové. Na východ Hoblíka sa nachádza Stráňavská dolina, ktorá nie je súčasťou túry, ale dá sa do nej dostať okolo severného úpätia Hoblíka.

Trasa

VišňovéKrytá vyhliadkaValientov dielústie Višňovskej dolinyHoblíkLoncov dielVišňové
6 km; +765 m / –765 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h na JV konci obce Višňové

Návrat autami z Višňové


Krytá vyhliadka je pekná a aj pomerne náročná vyhliadka tesne pod vrcholom Valientovho dielu s výhľadom na bralnatý Hoblík, čast okolia Žiliny, Minčol a Višnovskú dolinu. Výstup začína pri potôčiku, potom už hore po menej nápadnom chodníku. V okolí výstupu sú zaujímavé bralá, jaskynky a horolezecké cesty všetkých obtiažností.

Valientov diel (828 m n.m.) je zalesnený vrch v pohorí Lúčanská Malá Fatra nad obcou Višňové. V obci je vžitý názov Golestán (z nemecky Geldstein, zlatý kameň) kvôli výskytu zlata. Vrch se nachádza na okraji Malej Fatry, 10 km juhovýchodne od mesta Žilina a se susedným vrchom Hoblík (933 m n.m.) vytvára vstupnú bránu Višňovskej doliny. Dolinou pretieka riečka Rosinka a dá se z nej strmým výstupom dostať na obľúbené dolomitové lezecké steny (legendárna trasa “Panter 8b +”). Vizuálne nejnižší z okolitých vrchov susedí na severe s Hoblíkom a na juhu a juhozápade s vrchom Dolná roveň. Práve v sedle tohto vrchu sa nachádza lyžiarsky areál Holý diel. Na severozápadnom úpätí sa vo výške cca 560 m nachádza vstupný portál diaľničného tunelu Višňové do pohoria Lúčanská Malá Fatra.

Višnovská dolina je dolina v Lúčanskej Fatre pri obci Višnové, približne 10 km JV od Žiliny. Preteká ňou riečka Rosinka. Dolina je tvorená najmä dolomitmi a v minulosti tu boli pokusy o tažbu zlata. Je známa svojimi horolezeckými terénmi, ktoré sem lákajú najmä jednou z najťažších lezeckých stien u nás – cestou „Panter 8b+”. V oblasti sú významné pramene pitnej vody. Dolina sa tiahne od obce Višnové JV smerom v dlžke asi 3 km na úpätie vrchu Minčol. Obkolesujú ju zo severovýchodu Hoblík, ktorý dominuje celej doline, Suchárová a Úplaz. Do Žilinskej kotliny vyúsťuje nad obcou Višnové, pred vyústením sa na pravom brehu Rosinky nachádza na severozápadnom svahu Hoblíka jaskyna. V sedle medzi Valientovým dielom a Dolnou rovnou zaćína lyžiarsky areál Holý Diel.

Hoblík (933 m n.m.) je dominantným krasovitým vrchom nad Višnovskou dolinou. Na jeho svahoch rastie mnoho chránených rastlín. Pod vrchom sa nachádza niekolko menších jaskýň. Najväčšie sú Hoblíkova jaskyňa, dlhá 38 m a Višňovská jaskyňa, dlhá 37 m. Významné sú najmä z geologického hľadiska. V roku 1995 boli vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

Pohľad na Krytú vyhliadku
Jaskyňa pod Hoblíkom
Vyhliadka pod Hoblíkom

Stráňavská dolina je krátka dolina v Lúčanskej Malej Fatre pri obci Stráňavy, približne 13 km východne až juhovýchodne od Žiliny. Preteká nou Stráňavský potok, ktorý slúži ako zdroj pitnej vody. Dolina je tvorená najmä dolomitmi, ktorých tažba poznačila celé okolie. Tiahne sa juhovýchodne smerom od obce až po úpätie vrchu Minčol. Obkolesujú ju zo severovýchodu vrchy Polom (1 010 m n.m.) a sedlo Javorina (967 m n.m.), z východu Úplaz (1 301 m n.m.) a Minčol a z juhu Suchárová (963 m n.m.) a Hoblík (933 m n.m). V doline sa nachádza krasový kaňon. Na Polomskej strane tiesňavy sa nachádza jedna a na Hoblíkovej strane až štyri jaskyne, ktoré ukrývajú podzemné poklady, ako napríklad nádherné vodou preparované skalné tvary, kvaplové výzdoby. Hlboko pod zemou sa objavujú aj kosti uhynutých zvierat. Všetky tieto jaskyne sú staré niekolko miliónov rokov a vznikli pravdepodobne v období druhohôr alebo tretohôr. Stále sú ešte úplne nepreskúmané a je tu možnost väcších podzemných objavov. Dolinou vedie lesná asfaltová cesta až na sedlo Javorina, kde je križovatka viacerých turistických trás.