Home » Marhát a jeho čarovné okolie

Marhát a jeho čarovné okolie

Tibetské vlajočky na Sokolích skalách

Prechod Krahulčími vrchmi s výstupom priamo na najvyšší vrchol Marhát (748 m n.m.) by nebol ono, nebyť drevenej rozhľadne s výhľadmi ponad stromy na všetky pohoria v okolí. Už začiatok trasy je nádherný vďaka jedinečnej pamiatke – starorománskej rotunde z 1. polovice 9. storočia zasvatenej sv. Jurajovi. Ďalšou nádherou je prírodná pamiatka Visiace skaly s výhľadom do okolia. A ukáže sa aj krasová oblasť v lokalite Sokolie skaly. Poskytuje tiež výhľady do okolia, lezú tu horolezci a potešíme sa Veľkou a Malou jaskyňa v Dolnom Sokole. Po strmom zostupe do rekreačnej oblasti Výtoky bude ešte treba prejsť niekoľko kilometrov do cieľa, ale s adrenalínom vydržíme až do konca túry v Moravanoch nad Váhom.

Trasa

Nitrianska Blatnica Kostolík sv. Juraja Sedlo MarhátMarhátVisiace skalySokolie skalyjaskyne v Dolnom SokoleVýtokyMoravany nad Váhom
19 km; +741 m / -804 m

Doprava

Odchod autobusom z AS Piešťany do Nitrianskej Blatnice (16 km)

Návrat autobusom z Moravian nad Váhom do Piešťan (7 km)


Zaujímavosti na trase

Starorománska rotunda z 1. polovice 9. storočia zasvätená sv. Jurajovi bola postavená pri stredovekej osade z rovnakého obdobia, ktorá tu bola objavená vďaka archeologickému prieskumu v rokoch 1974 až 1980. Popri osade viedla cesta spájajúca Ponitrie s Považím a Moravou. Na miestach pôvodného osídlenia sa dnes nachádza rozľahlý ovocný sad. Prastaré stromy ponúkaju navštevníkovi sladké občerstvenie za návštevu tohto zaujímavého miesta. Kaplnka je súčasťou náučného chodníka, začínajúceho v obci Nitrianska Blatnica.

Marhát (748 m n.m.) je najvyšší kopec Krahulčích vrchov v južnej časti Považského Inovca. Kopec je však zalesnený, ale postavili tam novú drevenú rozhľadňu z červeného smreka. Postavili ju z iniciatívy starostov a občanov obcí združených v Mikroregióne pod Marhatom. Postavili ju, aby sem chodilo viac turistov a aby spoznali aj iné zaujímavosti tohoto kraja. Sú tu významné archeologické náleziska, ale aj iné historicky cenné lokality. Ak bude dobrá viditeľnosť, uvidíš všetky pohoria v okolí, päť slovenských hradov, dve jadrové elektrárne, najbližšie okresné a krajské mestá a množstvo menších sídiel.

Visiace skaly je prírodná pamiatka v pohorí Považský Inovec v podcelku Krahulčie vrchy, približne 2.2 kilometrov juhozápadne od vrchu Marhát. Nachádza sa v katastrálnom území obce Hubina, okres Piešťany v Trnavskom kraji. Vyhlásená bola v roku 1994 na rozlohe 0,96 ha bez ochranného pásma. Predmetom ochrany sú lesné a trávnaté spoločenstvá a skalnaté stepi viazané na južné svahy v dubovom vegetačnom stupni na vápencoch a dolomitoch, s výskytom ohrozených druhov flóry a fauny. Na území pamiatky platí 4. stupeň ochrany. Z vyhliadky je výhľad do širokého okolia neďaleko sa nachádza malá jaskyňa.

Krahulcie vrchy sa nachádzajú v južnej časti pohoria Považský Inovec vo výške 530 m n.m. Ich čast tvorí krasové územie – Sokolie skaly. Sú to zaujímavé skalné útvary, na ktorých sú cvičné horolezecké terény. Z chodníka vedúceho okrajom skál sú občasné výhľady na hrad Tematín, vrch Bezovec a do údolia potoka Striebornica. Po ceste k Sokolím skalám je možné vidiet Veľkú a Malú jaskyňu v Dolnom Sokole. Na Sokolích skalách sa nachádza pamätník významného slovenského horolezca Vlada Plulíka, ktorý sem chodieval. Zahynul pri výstupe na vrchol Broad Peak (8047 m n.m).