Home » Veľká Kýčera a okolie Vyšných Ružbách

Veľká Kýčera a okolie Vyšných Ružbách

Jedla biela Nosorožec

Oblasť západne od Vyšných Ružbách poskytuje okrem slušného prevýšenia aj bohatý turistický zážitok. Dominuje tu Rekreačný chodník Sovia poľana, ktorý je vhodnou ukážkou toho, ako možno aj bez prísnych obmedzení skĺbiť šetrné hospodárenie v lesoch s ochranou prírodného bohatstva a zároveň ponúknuť návštevníkom plnohodnotný zážitok. Okrem toho sa v oblasti nachádzajú verejné jaskyne – Jaskyňa v Čube a Jaskyňa v Skalke. Pre kondične zdatných turistov je vhodný výstup na Veľkú Kýčeru, ktorá poskytuje výhľady na okolité pohoria.

Trasa

Vyšné Ružbachy, kúpeleRekreačný chodník Sovia PoľanaJaskyňa v Čube Jaskyňa v Skalke (nepovinne) – Sovia skala Veľká Kýčera – Čertov potok – Vyšné Ružbachy, kúpele
16 km; +806 m / –806 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h vo Vyšných Ružbachov na parkovisku pri kúpeľoch

Návrat autami z Vyšných Ružbachov


Zaujímavosti na trase

Okolie Vyšných Ružbách a susedných obcí ponúka veľa možností na rekreačnú turistiku. Chotárom obce prechádza niekoľko kilometrov turistických značených trás, ktoré ponúkajú zaujímavé tipy na túru. Hlavný turistický smerovník sa nachádza pri kúpalisku Izabela v kúpeľoch Vyšné Ružbachy. Medzi turistické lákadlá patrí Veterný vrch (1111 m n.m.) s kruhovým výhľadom, Stráňanské jazero, Pamätník partizánov, Jaskyňa v Čube, Rekreačný chodnik Sovia poľana a Veľká Kýčera.

Rekreačný chodník Sovia Poľana predstavuje okruh s dĺžkou 5,3 km. Trasa chodníka je v teréne značená obojsmerne zelenou miestnou značkou. Chodník bol oficiálne otvorený v júni 2021. K chodníku vedú nové smerovky a existujúca turistická žltá a zelená značka.  Chodník spája viacero prírodných pozoruhodností, opustené objekty niekdajšej geologickej a banskej činnosti a je zaujímavý aj z botanického, dendrologického, či lesníckeho hľadiska.

Jaskyňa v Čube je verejnosti voľne prípustná jaskyňa za účelom zotavenia a poznávania jej prírodných a historických hodnôt. Nachádza sa na juhovýchodnom okraji vrchu Čuba (nárečové slovo pre vrcholec) nad Panskými lúkami. Skromnú sintrovú výzdobu tvoria drobné bradavicové výrastky pokrývajúce steny a záclonkovité náteky. V roku 2017 ju vyznačila sekcia značenia KST Stará Ľubovňa v spolupráci s obcou Vyšné Ružbachy. Jaskyňa je od roku 2021 aj súčasťou Rekreačného chodníka Sovia Poľana. Jaskyňa v Čube je zároveň prírodná pamiatka v správe organizácie Správa slovenských jaskýň. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2008.

Dĺžka: 20 m; GPS:N 49°17.74020′ E 20°31.53300′

Jaskyňa pod Skalkou má podobný charakter ako Jaskyňa pod Čubou a nachádza sa od nej približne 1,5 km  v katastri obce Toporec.  Jaskyňa je v ťažko dostupnom teréne. Priamo k nej k nej nevedie žiaden turistický chodník, takže je vhodná len pre odvážnejších turistov.

Dĺžka: 25 m; GPS:N 49°17.33520′ E 20°30.11580′

Veľká Kýčera (966 m n.m.) sa nachádza západne od Vyšných Ružbách. Vrcholový hrebeň ma dve krásne vyhliadkové miesta. Z východného vyhliadkového miesta je vidieť Vyšné Ružbachy a veľkú časť okresu Stará Ľubovňa. Zo západného vyhliadkového miesta sa naskytujú výhľady na Podtatranskú kotlinu, Vysoké Tatry a ďalšie pohoria. Na vrchol vedú rôzne neznačené cestičky a chodníčky. Najjednoduchší je výstup od smerovníka Sovia Poľana ku ktorému vedie žltá a modrá značka.