Home » Katova skala

Katova skala

Túra na Katovu skalu pripomína skôr prechádzku ako túru. Katova skala sa nachádza pri obciach Sklabinský Podzámok a Podhradie. Vyrazíme z prvej obce a skončíme v druhej spomínanej. Neďaleko Sklabinský Podzámku môžeme nájsť aj zrúcaninu Sklabinského hradu, aj keď sa nachádza mimo trasy a opačným smerom. Katova skala (927 m n.m.) sa nachádza v ochrannom pásme národného parku Veľká Fatra západne od turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry, takmer na úrovni iného vrcholu Kľak. Cez vrchol vedie červená turistická značka a výstup zaberie asi len hodinu. K vrchu sa viaže legenda o zakliatej panne. Celá oblasť výstupu je je bohatá na krasové útvary. Serpentíny sú často zasypané množstvom lístia.

Trasa

Sklabinský PodzámokKatova skala PrieložnicaStudnica VápenicaSučiansky hradPodhradie
10,9 km; +915 m / –939 m

Doprava

Vlakom z Košíc do Sklabinského Podzámku s prestupom vo Vrútkach a Martine (3:56 h)

Autobusom z Podhradia do Sučan s prestupom na vlak do Vrútok s prestupom na vlak do Košíc (3:52 h)


Zaujímavosti na trase

Skutočný vrchol Katovej skaly sa nachádza asi 200 metrov od výhľadovej skaly smerom k Podhradiu. Vrchol poskytuje nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lúčanskú časť Malej Fatry. Oblasť Katovej skaly je chránená, patrí do prírodnej rezervácie o výmere 47 ha. Na Katovej skale je možné skalolezectvo, aj keď len v niektorých ročných obdobiach iba s povolením. Mystický charakter dodáva Katovej skale blízkosť zrúcaniny Sklabinského hradu. Hovorí sa, že práve vďaka stredovekým tradíciám popravovania dostala blízka skala názov, ktorý má v súčasnosti. Čo je pravdy na tvrdení, že zo skaly boli naozaj zhadzovaní nepohodlní ľudia, sa už dnes nedozvieme. Isté však je, že Katova skala vzhľadom naozaj dáva význam svojmu menu. Ku Katovej skale sa viaže aj jedna povesť. Podľa nej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel ukrutník, aby ju tým donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade a raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve „vysloboď!“ s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa v oblasti nachádza až 9 jaskýň, ktoré majú rôznu dĺžku od 5 až po 61 metrov.

Sučiansky hrad postavil v 13. storočí vtedajší majiteľ Sučan Mikuláš, syn Detrichov. Mal za úlohu chrániť cestu smerom na Liptov. V roku 1430 bola postavená malá gotická pevnôstka, ktorej zvyšky sa dodnes vypínajú priamo nad obcou. Podľa rozprávania obyvateľov obce bola pevnôstka spojená s hradom podzemnou chodbou. Hrad pravdepodobne zanikol v roku 1488 pri vojenskej akcii kráľa Mateja. Pevnôstka podľa všetkého ešte nejaký čas slúžila. Hrad v súčasnosti predstavujú chabé zvyšky muriva, vysoké sotva 20 cm, priekopa a záseky v skale. Preto je hrad v zimnom období takmer neviditeľný.