Home » Záruby pre historických turistov

Záruby pre historických turistov

Smolenický zámok

Smolenický zámok je prekrásny, pretože vyzerá akoby z rozprávky. Zo Smolenic naň vedie nenáročný chodník značený žltou značkou. Odtiaľ vedie MTZ na morfologicky neobvyklý Čertov žľab. Po ZTZ sa dostaneme na Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát. Najkrajšia časť tohto vrchu je však na jeho západnom hrebeni, ktorý je celý skalnatý a poskytuje nádherné výhľady na Malé Karpaty. Ďalej na hrebeni Zárub sa nachádza hrad Ostrý kameň. V oblasti túry sa nachádzajú desiatky jaskyň, ale verejná prístupná je len jaskyňa s názvom Driny.

Trasa

SmoleniceSmolenický zámokHlbočiansky vodopádVlčiareňČertov žľabZáruby – hrad Ostrý kameňBuková
10,3 km; +628 m / –548 m

Doprava

Autobusom z Bratislavy do Smolenic s možným prestupom v Trnave (1:03 h)

Návrat autobusom z Bukovej do Bratislavy s možným prestupom v Trnave (1:25 h)


Zaujímavosti na trase

Smolenický zámok, hoci patrí k najmladším zámkom na Slovensku, vie svojim romantickým exteriérom ale predovšetkým interiérom očariť turistov počas celého roka. Stredoveký hrad stál na mieste dnešného Smolenického zámku na úpätí Malých Karpát nad obcou Smolenice v 14. storočí ako strážny hrad. Na začiatku 20. storočia začali jeho poslední majitelia, Pálfiovci, stavať na hradných ruinách historizujúcu stavbu terajšieho Smolenického zámku. Zo starého hradu pri prestavbe zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok dobudovali až po roku 1945.

Smolenický zámok je majetkom Slovenskej akadémie vied a pre verejnosť je sprístupnený iba čiastočne. Na zámku sa robia svadby a organizujú sa v ňom národné i medzinárodné vedecké konferencie, čo určite neprospieva zachovaniu jeho pôvodného rázu, ale na druhej strane je to pre zámok skoro jediný zdroj príjmov, z ktorého môžu hradiť jeho nákladnú údržbu. Od brány po vežu zdolávajú turisti 156 schodov. Pálfiovci majú na miestnom cintoríne hrobku.

Neďaleko Smoleníc, v Hlbočianskej doline, vytvorili prírodné živly nádherný Hlbočiansky vodopád. V Malých Karpatoch je jediným vodopádom, ktorý môžeš navštíviť a obdivovať. Často je nazývaný aj ako „občasný“ pretože občas je krásny a bohatý, inokedy úzky a takmer bez vody. Vodopád napája Hlbočiansky prameň, ktorý je najbohatší najmä na jar a v období po výdatných dažďoch. Voda padá z výšky 9 metrov, mizne v podzemí a vynára sa až v tesnej blízkosti Smoleníc, vďaka čomu mohla vzniknúť jaskyňa Driny. Vodopád je súčasťou Smolenického krasu a najkratšia cesta k nemu vedie zo Smoleníc po MTZ. Hlbočiansky vodopád je zároveň aj jednou zo zastávok Náučného chodníka Smolenický kras.

Záruby (767 m n. m.) je najvyšší vrch Malých Karpát. Nachádza sa neďaleko obce Smolenice v geomorfologického podcelku Pezinské Karpaty. Vrch leží v strednej časti rozsiahleho horského chrbta, ktorý sa tiahne od vodnej nádrže Buková až po Smolenický zámok. Západne, na konci hrebeňa stojí na rovnomennom vrchu ruina hradu Ostrý Kameň (576 m n. m.) a východne sa nachádza Havranica (717 m n. m.). Na mnohých častiach vystupujú vápencové bralá charakteristické pre túto časť pohoria. Poskytujú zaujímavé pohľady na okolie. Na vrchole stojí kríž. Záruby je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Zalesnená vrcholová časť ponúka obmedzené výhľady, z vhodných lokalít je mimo okolitých vrchov možné pozorovať Veľkú Javorinu, Inovec či Zobor.

Ostrý Kameň (576 m n.m.) je hradná zrúcanina vo pri obci Buková na strmom ostrohu Zárub, najvyššieho vrchu Malých Karpát. Leží v národnej prírodnej rezervácii Záruby. Bol to pohraničný hrad postavený na ochranu Českej cesty v 13. storočí. V roku 1704 sa v okolí hradu odohrala veľká kurucká bitka, pri ktorej bol pravdepodobne poškodený aj hrad. Koncom 18. storočia získali hrad i panstvo do dedičnej držby Pálffyovci, ktorí preniesli sídlo panstva z hradu do mestečka Moravský Svätý Ján. Od toho času hrad pustol a zostali z neho len zrúcaniny. Hrad by mohol byť malebnou dominantou v širokej, kopcami lemovanej krajine, potreboval by sa však zbaviť časti zelene.