Home » Vyššie než Zniev

Vyššie než Zniev

Zrúcanina hradu Zniev

V pohorí Žiar je na značenej trase najvyššie dostupný vrchol Zniev (985 m n.m.). Pod vrcholom je zrúcanina hradu s rovnakým názvom. Najvyšším vrcholom pohoria je však vrchol Chlieviská (1024 m n.m.). K nemu sa dá prejsť po hrebeni zo Znieva. Odtiaľ môžeme pokračovať a klesať hrebeňom na Ondrášovské skaly. Tie tvoria prírodnú vyhliadku, z ktorej je prekrásny výhľad na celú Turčiansku kotlinu, Malú a Veľkú Fatru. Na vyhliadke sa nachádza drevená lavica. Pri návrate do obce Kláštor pod Znievom ešte môžeme navštíviť kalváriu a Kostol sv. Kríža.

Trasa

Kláštor pod Znievomkrížová cesta Hrad pod Znievom ZnievChleviskáOndrášovské skalyKláštor pod Znievom
15 km; +931 m / –931 m

Doprava

Stretnutie s autami o 10:00 h v Kláštore pod Znievom pri kostole

Návrat autami z Kláštora pod Znievom


Zaujímavosti na trase

Zniev je tretí najvyšší vrch pohoria Žiar. Nachádza sa približne 10 km severozápadne od Turčianskych Teplíc. Na vrchole sa nachádzajú zrúcaniny Znievskeho hradu. Vrch je najsevernejším masívom pohoria Žiar, oddelený výrazným sedlom od masívu Chlievísk, najvyššieho vrchu horského celku. Predstavuje teda zakončenie hrebeňa. Prevažná časť vrchu je husto zalesnená a poskytuje tak len veľmi obmedzené výhľady, výnimkou je vrcholová časť s ruinou Znievskeho hradu, odkiaľ sú výhľady možné. Vďaka nadmorskej výške a polohe ponúka vrchol Znievu zaujímavý výhľad na okolité vrchy, susednú Malú Fatru a Turčiansku kotlinu.

Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev vo výške 985 m n. m., teda takmer 500 m nad mestečkom Kláštor pod Znievom. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.

Chlieviská (1 024,4 m n. m.) sú najvyšším vrcholom pohoria Žiar. Nachádza sa v geomorfologickom podcelku Sokol, v najvyššej, severovýchodnej časti pohoria, nad obcami Kláštor pod Znievom a Polerieka. Na vrchol nevedie značkovaný chodník a prístupný je lesom z okolitých obcí alebo hrebeňom z vrcholu Zniev.