Home » Najväčšie skalné okno

Najväčšie skalné okno

Skalné okno Ohnište

Potulky po Liptove predstavujú hlavne návštevy Nízkych Tatier, ktoré zvyknú mať vyššie prevýšenie, ako aj táto túra. V prvej polovici túry prudko vystúpime na vrchol Ohnište (1538 m n.m.), vedľa ktorého sa nachádza Veľká ľadová priepasť a ďalej smerom na západ aj Skalné okno Ohnište. V druhej polovici túry budeme už len klesať a spoznáme miesta s partizánskymi aktivitami – haváriu lietadla na vrchu Slemä a partizánske bunkre v oblasti Brtkovica.

Trasa

MalužináSvidovské SedloOhnište – Skalné okno OhništeSlemäBrtkovicaLiptovský Hrádok
19 km; +1119 m / –1194 m

Doprava

Odchod vlakom Ex o 5:27 h z ŽS KE do Popradu. Prestup na os. vlak o 7:31 h do Kráľovej Lehoty (8:10 h). Prestup na autobus o 8:37 h do Malužinej (8:44 h).

Návrat autobusom o 18:25 h z Liptovského Hrádku do Popradu (18:40 h). Prestup na os. vlak o 18:53 h do Košíc (20:52 h).


Na Svidovskom sedlo (1133 m n.m.) sa nachádza pamätnik, ktorý pripomína hrdinstvo vojakov obranného úseku Kosatec, konkrétne por. Jána Daniela, ktory položil život pri obrane Svidovského sedla pred nemeckou presilou. Boj sa odohral 24.10.1944.

Najväčšie skalné okno na Slovensku sa nachádza neďaleko vrcholu Ohnišťa. Okno nie je priamo prístupné, ale je viditeľné z viacerých miest. Z Janskej doliny, z Rovnej hole, z masívu Slemä alebo z cyklocesty do Svidovského sedla.

Októbrový piatok trinásteho roku 1944 sa stal neštastným pre 13 Slovákov a 6 Rusov, ktorí zahynuli pri havárii lietadla na vrchu Slemä. V neskorých večerných hodinách toho dňa tu havarovalo sovietské dvojmotorové dopravné lietadlo typu Li-2, ktoré prepravovalo príslušníkov 2. čs. paradesantnej brigády na pomoc SNP. Jeho cieľom bolo letisko Tri Duby. V troskách lietadla zahynulo 13 príslušníkov brigády a 6 príslušníkov sovietskej armády. Pochovaní boli v Nižnej Boci a po vojne boli telá exhumované a prevezené na vojenský cintorín v Liptovskom Mikuláši.