Home » Drienčiansky kras

Drienčiansky kras

Slnečné hodiny na Náučnom chodníku Drienčanský kras

Obec Drienčany vieme obísť z východu aj západu okolo vodnej nádrže Teplý vrch. Na východe nájdeme hrad Blh a Čiernu oboru. Smerom na západ nájdeme Náučný chodník Drienčanský kras plný zaujímavostí ako sú Malá Drienčanská jaskyňa, Veľká Drienčanská jaskyňa či slnečné hodiny. Severnejšie na trase sa nachádzajú jaskyne Pri Holom vrchu a Pri Ridzoňovcoch.

Trasa

DrienčanyTeplý VrchHrad Blh – Čierna Obora – BudikovanyDrienčanské jaskyneRozprávkové bludisko a slnečné hodinyDrienčany
15 km; +446 m / –446 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h v Drienčanoch na začiatku NCH Drienčanský kras

Návrat autami z Drienčan


Drienčanský kras je raritné územie európskeho významu, ktoré sa nachádza na južných úbočiach Revúckej vrchoviny. Jeho geologická štruktúra je tvorená najmä vápencami, ktoré sa prejavujú vo forme špecifického krasového reliéfu. Na základe potreby prezentácie mnohých zaujímavostí tohto územia bol vybudovaný Náučný chodník Drienčanský kras. Odporúčaná je časť náučného chodníka v okruhu obce Drienčany, ktorá sa začína zastávkou číslo 4. Informačné panely opisujú prírodné, anorganické, ale aj historické a kultúrne udalosti. Pre návštevníkov sú najpútavejšími miestami Drienčanská pevnosť, Malá drienčanská jaskyňa a rôzne iné prejavy krasového reliéfu ako škrapy, závrty a krasové jazierka. Náučný chodník dopĺňajú aj iné pozoruhodnosti ako slnečné hodiny, rozprávkový labyrint a priamo v obci fara Pavla Dobšinského.