Home » Mojtínske výhľady

Mojtínske výhľady

Pohľad na Rohatú skalu

Moja pekná spomienka na Strážovské vrchy je na obec Zliechov zo študenským ubytovaním, ktoré som si rád vyskúšal 2x. Zo Zliechova som raz vyrazil cez nádherný vrch Vápeč do Trenčianskych Teplíc, aby som prešiel s rôznymi odbočkami 35 km. V pohorí som našiel ešte jednu zaujímavú obec – Mojtín. Cez ňu vedú zaujímavé trasy, z ktorých ma najviac zaujala žltá s výhľadovým vrchom Rohatá skala a viacerými výhľadmi na ceste. Na juhu obce sa nachádza krásna krížová cesta, ktorú môžeme navštíviť na konci túry.

Trasa

Beluša, Hotel BonumsPod Rohatou Rohatá skala výhľady za Rohatou – Suchý vrchMojtín Kalvária Hôrka
8,1 km; +672 m / –424 m

Doprava

Autom z Bratislavy / Košíc do Mojtína. Prestup na autobus o 7:45 h z Mojtína, Jurík do Beluša, hotel Bonums.

Autom z Mojtína do Bratislavy / Košíc


Zaujímavosti na trase

V srdci Strážovských vrchov sa ukrýva malá horská dedinka. Jej etnologická história je však unikátna. Bohatú históriu zaznamenali viacerí etnológovia a historici z regiónu. Zaujímavosťou je, že Mojtín je jednou z najvyššie položených obcí Považia. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1364 ako Moite, z roku 1397 je známy názov Mahtyn, ďalej boli zaznamenané tiež názvy ako Moythin, Moyczin a v roku 1472 už aj teraz aktuálny Mojtín. Obec má prezývku Svätá zem Mojtínska, lebo prostý ľud tu obýva príbytky od dávnych čias.

Najdlhšie slúžiaci vojak – Slovák Škultéty-Gabriš – cisársky večný vojak v službách štyroch cisárov. Podľa všetkého bol najdlhšie slúžiacim vojakom v histórii. Už ako 12-ročný sa v roku 1750 stal dobrovoľníkom v armáde. Väčšinu svojho života pôsobil v husárskom pluku. Jeho vojenská kariéra sa začala počas sedemročnej vojny. Prvá bitka, ktorej sa zúčastnil bola pri Lovosiciach. Počas svojho života bol trikrát zranený. Keď jeho pluk nastúpil 10.5.1831 cestu z posádky v Arade do Viedne, Škultéty musel pre nevládnosť zostať v Arade. Zomrel čoskoro 19.8.1831 v plukovnom lazarete v obci Sanicolau Mic, ktorá je dnes súčasťou Aradu v Rumunsku. Vojaci pluku mu dali v Arade neskôr postaviť pomník a vtedajší majiteľ 8. husárskeho pluku gróf Vincent Esterházy venoval večnému cisárskemu husárovi k jeho životu krátke písomné pojednanie. Tak ako Ladislav slúžilo, najmä u husárov viacero tzv. detí či synov pluku. Nosili uniformu a plnili si povinnosti ako ostatní dospelí vojaci. Takmer po dvoch storočiach previezli z Rumunska do rodnej obce Mojtín telesné pozostatky Ladislava Škultétyho-Gábriša, ktorý vstúpil do dejín ako večný vojak. Na letisku v Kuchyni mu vzdala jednotka Čestnej stráže ozbrojených síl plné vojenské pocty, symbolicky ho na Slovensku opäť privítal náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek. Vo štvrtok, v deň jeho 275. narodenín, dňa 27.6.2013 ho pochovali do rodnej zeme.

Rohatá skala patrí k turistickým atrakciám Strážovských vrchov. Hoci svojou nadmorskou výškou 850 m n.m. nepatrí medzi velikánov, svojim vrcholovým reliefom a prekrásnými výhľadmi dostatočné uspokojí milovníkov horskej turistiky. Po výstupe na vrchol Rohatej skaly sa otvoria v severozápadnom až západnom smere výhľady na pohorie Javorníky a Biele Karpaty. Pekný výhľad je na dominantu tejto časti Bielych Karpát – Vršatecké bralá. Smerom na sever spoza zákrytu masívu Malenice vykúka Manín. Pred nami sa týči masív Butkova. Z miest a obcí máme výhľad na Považskú Bystricu, Púchov a Belušu. Pod nami vidíme cestu od Belušských Slatín na Mojtín s kameňolomom v Belušských Slatinách a odbočkou do osady Podmalenica. Pri pohľade na juhovýchod sa nám v zornom poli objaví majestátny Vápeč. Pri pohľade na sever máme pred sebou Rohatín, ktorého je Rohatá skala akýmsi dvojčaťom na tejto strane Slatinského potoka. Na Rohatú skalu sa možno dostať z viacerých smerov.