Home » Cez Poludnicu do Iľanova

Cez Poludnicu do Iľanova

Typický skalný výbežok na Poludnici

Poludnica je výhľadový vrchol na začiatku Demänovskej doliny. Vydáme sa na ňu z Liptovského Jána. Cestou k nej uvidíme verejnú jaskyňu Kamenné mlieko. Pred vrcholom navštívime najprv predvrchol Predná Poludnica. Na juh od Poludnice sa tiahne bralo, v ktorom je veľa dutín či menších jaskýň. Od neho sa však musíme trochu vrátiť späť, aby sme zišli do obce Iľanovo.

Vrchol Poludnica (1549 m n.m.) ponúka turistom nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celý Liptov. Vrchol je dostupný celoročne. Z vrchu Poludnice sa vám naskytne neopakovateľný výhľad na Liptovskú Maru a Západné Tatry. Nachádza sa tu tiež skalný výbežok – obľúbené miesto na fotenie.

Turistický chodník z Liptovského Jána vedie okolo jaskyne Kamenné mlieko, miestni ju poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Dlhá je asi 35 metrov a široká 4 až 5 metrov. Na prelome rokov 1944 – 1945 sa tu ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby. Odvážni ľudia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Dnes je tu osadená pamätná tabuľa, ktorá pripomína túto udalosť.