Home » Dychberúca kopa Veľkej Fatry

Dychberúca kopa Veľkej Fatry

Pohľad od kríža na Šíp

Na severe Veľkej Fatry, než sa dostaneme na Veľkofatranskú magistrálu, prejdeme sa po hrebení s krásnymi výhľadmi. Vydáme sa z obce Krpeľany, pretraverzujeme severne nad vodnou nádržou Krpeľany a voľne vystúpame na kopec Ravenec. Po hrebeni sa dostaneme na vrch Sokoľ a postupne až ku Kope a krížu, ktoré sú už na magistrále. Z nej predčasne zídeme k Čertovej skale a skale Havrany, kde nájdeme jaskyne a užijeme si výhľady. Nakoniec zídeme do Ľubochne.

Trasa

Krpeľany – nad vodnou nádržou – RavenecSokolKopa – kríž – Čertova skalaHavrany / Jánošikova skala (vyhliadka) – Ľubochňa
14,8 km; +1283 m / –1254 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h v Ľubochni na ŽS. Prestup na os. vlak o 9:08 h do Krpelian.

Návrat autami z Ľubochne do Košíc


Zaujímavosti na trase

Takmer koniec Veľkofatranskej magistrály alebo jej začiatok, podľa toho z ktorej strany sa vyberieš, Ťa zavedie na zalesnený vrchol Kopa, ktorý sa nachádza medzi Krpeľanmi, Stankovanmi a Ľubochňou. Z vrchola síce nebudeš mať skoro žiadne výhľady, okrem obdobia, keď nie je na stromoch lístie, avšak zažiješ peknú prechádzku Veľkofatranskou prírodou. Tie výhľady si môžeš užiť asi 500 metrov východne od vrcholu, kde budeš mať Stankovany, časť Malej Fatry, Šíp, Veľký Choč, Západné Tatry a iné kopčeky za krásneho počasia ako na dlani.

Kopa síce nie je výhľadový kopec, ale kúsok od vrcholu jedno také pekné miesto je. Pri dobrom počasí dovidíš až na Stankovany, Šípsku Fatru, Malú Fatru, Veľký Choč, Kubínsku hoľu a ešte aj iné naše kopce. Na výhliadke sa nachádza vyše 14 metrový kríž, ktorý tu bol umiestnený 28.7.2014.

Cez Jánošikovu skalu prechádza krátky obnovený chodník. Názor isto nie je originálny. Táto skala však ponúka výhľad na Ľubochňu, Hubovú a opačným smerom na Stankovany. Pod skalami sa nachádza chodníček s reťazami, ktorý Ťa privedie do jaskyne. Sleduj bielozelenú miestnu značku. Na mieste si dávaj dobrý pozor z viacerých dôvodov:

  • je to tu strmé
  • na skalách sa radi vyhrievajú hady
  • jaskyne Veľkej Fatry obľubujú štvornohé chlpaté zvieratká