Home » Cesta do stredu Zeme

Cesta do stredu Zeme

Najvyššie miesto Prednej hole

Z Vernára, Pusté Pole sa vydáme po neznačených trasách. Tie sa stretávajú s potokom Strateník a vedú okolo jaskyne Kešelova diera. Jedná sa o veľkolepý krasový ponor potoka Strateník. Pôsobí dojmom, že sa jedná o cestu do stredu Zeme. Odtiaľ sa dostaneme na značené trasy a po rázsoche na výhľadový vrchol Predná hoľa v Nízkych Tatrách. Odtiaľ smerom Smrečinské sedlo, otočíme sa na hlavnom hrebeni po ktorom zídeme až do Vernára. Celkove budeme menej stúpať a oveľa viac klesať.

Trasa

Pusté Pole Kešelova diera Predná hoľa Smrečinské sedlo Vernár (nepovinne bunkre)
18 km; +759 m / -893 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 5:57 h do Popradu. Prestup na autobus do Putého Poľa.

Návrat autobusom o 18:15 h z Vernára do Popradu. Prestup na rýchlik do Košíc. Príchod na ŽS o 20:03 h.


Zaujímavosti na trase

Predná hoľa (1545 m n.m.) sa nachádza približne 5 km západne od Vernára. Je považovaná za najvyšší vrchol Národneho parku Slovensky raj. Toto tvrdenie však z pohľadu geomorfológie neobstojí, pretože uznávané geomorfologické členenie Slovenska ju zaraďuje jasne k Nízkym Tatrám. Príčinou asi bude, ze ňou prechádza hranica Národnych parkov Slovenský raj a Nízke Tatry. V tomto pripade však táto umelá hranica nerešpektuje prírodne hranice pohorí. Či už jej prvenstvo uznáš alebo za najvyšší vrch budeš považovat Ondrejisko (1270 m n.m.), faktom zostáva, že za pekného počasia je Predná hoľa výhľadovo velmi atraktívna a poskytuje výhľady na Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Kráľovu hoľu i Slovenský raj.

Hlavnou atrakciou túry je Kešelova diera. Ide o vskutku veľkolepý krasový ponor potoka Strateník, ktorý sa s hukotom stráca pod obrovským bralom v diere s rozmermi okolo 20 m na výšku a 5 m na šírku. Je to skutočne impozantný útvar. Pri troche fantázie to skutočne pôsobí ako cesta do stredu Zeme.