Home » Naša druhá najdlhšia jaskyňa

Naša druhá najdlhšia jaskyňa

Terén s kosodrevinou pri jaskyni Mesačný tieň

Ak máš rád kras a chceš spojiť krasové oblasti s naši veľhorami, možno Ťa zaujme naša druhá najdlhšia jaskyňa pod názvom Mesačný tieň. Jaskyňa sa nachádza v “stredne stromom” svahu nad Bielovodskou dolinou v závere Spišmichalovej doliny v teréne s kosodrevinou. Vstup do jaskyne je samozrejme zakázaný a navyše ústí do vertikálnej šachty hlbokej 25 metrov. Jaskyňa nie je dostupná z turistického chodníka. Prístup je možný len strmým výstupom po vychodených chodníkoch z Bielovodskej doliny smerom na vrchy Zadná kopa alebo Zámky. Jedná sa o terén CH+. S ohľadom na turistické východisko Lysá Poľana sa jedná o pomerne dlhú túru s veľkým prevýšením.

Trasa

Lysá PoľanaBielovodská dolina pri Zadnej kope Jaskyňa Mesačný tieňBielovodská dolinaLysá Poľana
19 km; +1164 m / –1164 m

Doprava

Autom z Košíc do Lysej Poľany

Autom z Lysej Poľany do Košíc


Zaujímavosti na trase

Mesačný tieň je jaskyňa, ktorá sa nachádza v masíve Horvátovho vrchu a vrchu Zámky vo Vysokých Tatrách. Bola objavená 26.6.2004. Aktuálne je jaskyňa dlhá okolo 34 km, čím sa zaraďuje na 2. druhé miesto v dĺžke a s hĺbkou -451 m na 3. miesto v hĺbke medzi slovenskými jaskyňami. Každý rok speleológovia objavia a preskúmajú 2 – 3 kilometre novoobjavených priestorov a jaskyňa sa tak neustále predlžuje a prehlbuje. Dlhší jaskynný komplex na Slovensku predstavuje už len Demänovský jaskynný systém (41 463 metrov) a hlbší je len Hipmanov jaskynný komplex (- 499 metrov). Jaskyniari sa neustále snažia nájsť aj ďalší, alternatívny vstup do jaskynného systému, ktorý by im zjednodušil prácu v podzemí, ako aj umožnil prípadné sprístupnenie jaskyne vodcovským štýlom verejnosti.

Vstupná šachta jaskyne začína drobným obdĺžnikovým otvorom (0,8 x 1,5 m), po pár metroch sa v nej zlaňuje ponad obrovskou zaklinenou platňou (terasou). Profil priepasti, hlbokej 25 m, sa dolu elipsovito rozširuje na 3 x 8 m. V trojrozmernom labyrinte jaskyne sa zložito prepája päť charakteristických chodbových makrotvarov. Prekvapujúcou je v jaskyni absencia väčších priepastí a šácht. V jaskyni sa nenachádza skoro žiadna sintrová výzdoba (mimo jednej Siene s kvapľami). Príčinou je vysokohorské prostredie s nízkymi teplotami a nevyzreté pôdy bez hlinitých prímesí.

Jaskyňa nie je zrejme príliš známa verejnosti, avšak treba oceniť obetavú prácu jaskyniarov na jej predĺžovaní. Na jej objave sa podielali jaskyniari Igor Pap a Branislav Šmída zo speleoklubu UK Bratislava. Na rozširovaní jaskyne sa podielali ďalší jaskyniari zo speleoklubu UK Bratislava, speleoklubu Šariš, ďalších špeleoklubov, ale aj ďalšie samostatné osoby. Prieskum jaskyne prebiehal v sťažených podmienkach, bolo potrebné prekonať aj niektoré mentálne bariéry, no vďaka zvládnutej, kvázi expedičnej logistike, nadšeniu, odvahe a podanému výkonu skúmajúceho tímu patrí Mesačnému tieňu v priebehu neuveriteľne krátkeho času od objavu už 3. miesto medzi najdlhšími jaskyňami slovenskej časti Tatier. Jaskyňa je uzatvorená, nekonvenčnými kľúčmi od vchodu disponujú len jej dvaja objavitelia.

Dĺžka: 34 085 m (môže sa zmeniť); hĺbka: 451 m; GPS: N 49°12.883′ E 20°07.533′

Bielovodská dolina je národná prírodná rezervácia v Tatranskom národnom parku na Slovensku. Jedná sa o údolie Bielej vody južne od Cesty slobody, ktoré zahŕňa slovenskú časť rovnomennej doliny. Nachádza sa severne od hlavného hrebeňa Vysokých Tatier medzi horským chrbtom vychádzajúcim na sever z Malého Javorového štítu a poľsko-slovenskou štátnou hranicou. Na severe dosahuje až k ceste 1. triedy I/66 západne od Tatranskej Javoriny. Nachádza sa v katastrálnych územiach Štrbské pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica mesta Vysoké Tatry a obce Tatranská Javorina.