Home » Zhrb sa pred Turniskami

Zhrb sa pred Turniskami

Turniská

Z Opátky vedie asfaltová cesta do lesa a veľkým okruhom popod chatu Tolhájska. K chate vedie už len pohodlná lesná cesta. Síce je to len zrub, ale s pekným posedením pred ním. Nad chatou sa napojíme na žltú značku a vyjdeme k Sedlu pod Suchým vrchom a nakoniec aj na Krížny vrch, čo je nejvyššie miesto našej trasy. Budeme pokračovať smerom Turniská, ale pred nimi si odbočíme na DYKH skalu, čo je nádherná skalná vyhliadka s pohľadom aj na Turniská. Cez Sedlo pod Murovanou skalou zídeme do Kojšova. Majú tam veľmi príjemné pohostinstvo.

Trasa

Opátka chata TolhájskaSedlo pod Suchým vrchomKrížny hrbDYKH skalaTurniskáSedlo pod Murovanou skalouKojšov
12 km; +736 m / –709 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:20 h do Opátky, obec.

Návrat autobusom o 15:00 / 17:00 h z Kojšova, centrum do Margecian. Prestup na os. vlak do Košíc. Príchod na ŽS o 16:33 / 18:22 h.


Zaujímavosti na trase

Obec Opátka leží na severovýchode Volovských vrchov v doline Košariského potoka. Obec vznikla okolo roku 1773 ako banícka osada na tažbu medenej rudy, čo je logické, nakoľko sa nachádza vo východnej časti pohoria Slovenské rudohorie. Medená huta spotrebúvala veľké množstvo dreveného uhlia, preto veľká časť miestnych obyvateľov pracovala ako uhliari a lesní robotníci v ťažbe dreva.

Tolhájska (bývalá Csákyho chata) – na prekrásnej lúke kedysi stála pekná poschodová poľovnícka chata grófa Csákyho, postavená z červeného smreka v polovici 19. storočia. Chatu, spolu s okolitými pozemkami získalo mesto výmenou za svoje nevyužívané vinice vo Forró a v Garadne, ktoré po rozpade monarchie pripadli Maďarsku. V r. 1926 získal košický odbor KČST od mesta do prenájmu dve izby na prízemí tejto chaty. Chata neprežila vojenské besnenie a bola v r. 1944 vypálená a úplne zničená. Lesy postavili novú horáreň, ale po piatich rokoch ju premiestnili do dediny Opátka a na poľane Tolhájska ostal len altánok a malý zrub neprístupný verejnosti.

Murovaná skala je prevažne zalesnený a rozsiahly vápencový hrebeň tvaru „L“ s roztrúsenými bralami na dlhej rázsoche so začiatkom na Kojšovskej skale, s najvyšším vrchom Červená skala (899 m n.m.) a koncom na kóte nazývanej Haligónka (854,3 m n.m.).Nachádzajú sa tu početné skalné útvary, steny, otvory a vzácna fauna a flóra. Na južnom svahu Murovanej skaly sa týčia krajinársky najhodnotnejšie útvary tzv. Turniská (nazývané aj Turne), ktoré dominujú nad okolitým lesným porastom. Názov zoskupenia skalných veží Turniská pochádza z východniarskeho nárečia názvu slova turňa, čo po slovensky znamená veža. Ide o zoskúpenie vápencových veží a brál usporiadaných približne do kruhu, ktoré sú ukryté v bukovom lese na svahu hrebeňa  pri obci Kojšov. Turniská sú využívané hlavne horolezcami (oblasť obsahuje okolo 70 ciest). Výška týchto veží je 30 až 60 metrov. Turniská sú oblasťou horolezeckého klubu Rozlomity Košice, ktorý vznikol v roku 1996. Najatraktívnejším miestom celej oblasti je prírodný výtvor a mohutná skalná brána nazývaná ako Turniská klenba, ktorej výška je približne 10 metrov, šírka 15 metrov a  dĺžka 20 metrov. Miestnymi obyvateľmi je nazývaná ako Klenba alebo aj Turniský tunel. Ide o tvarované skalné okno na zalesnenom hrebeni okraja Kurtovej skaly, ktorá je súčasťou Murovanej skaly. Vznikla povrchovým zvetrávaním vápencov. Klenba je najväčším skalným tunelom na východnom Slovensku. Pod skalnou bránou sa nachádza upravené ohnisko. Prechádza tadiaľ náučný chodník “Folkmarská a Murovaná skala”, ktorý má osem informačných tabúľ. Východzí bod je v obci Kojšov a trasa končí v obci Veľký Folkmar.