Slanské vrchy ukrývajú popri známych turistických cieľoch ako Šimonka, Herľany alebo Dubník aj menej známe pamiatky. Vďaka tomu si stále uchovali svoju pôvodnú podobu, nepoznačenú nadmerným množstvom turistov. Jednou z nich je miesto nazývané Zapikan. Na túry za vydáme na západ od obce Davidov, kde sa dá zaparkovať na lúke. Zapikan je tiesňava, ale je zaistená drevenými prechodmi. Po prejdení tejto prírodnej pamiatky budeme ďalej stúpať južne na vrch Mazolín, pod ktorým sa nachádza veľmi zaujímavý skalný útvar. Späť sa vrátime okruhom. V závere sa prejdeme lúčnym terénom. Na začiatku túry môžeme popri potoku Olšava pri žltej značke hľadať opály a limnosilicity. Kto by chcel obmenu, miesto výstupu na Mazolín sa dá vyjsť severne na vrchol Davidovská skala. Jedná sa o nenápadný, avšak nádherný výhľadový vrchol.
Davidov, altánok – Zapikan – Mazolín – altánok – Zahumienky – Davidov, altánok
8,2 km; +495 m / –495 m
Doprava
Autami z Košíc k západnému okraju obce Davidov (cca 1 h)
Návrat autami od obce Davidov do Košíc (cca 1 h)
Roklina Zapikan sa nachádza vo východnej časti Slanských vrchov, hodinu chôdze od obce Davidov západným smerom. Jedná sa o impozantný kaňon s bralnatými formami, podomletými prevismi a vodopádom na trojmetrovom terénnom stupni. Unikátna lokalita Zapikan dostala meno vraj po zbojníkovi , ktorý sa v nej podľa povesti ukrýval pred žandármi na prelome 19. a 20. storočia. Zapikan v zemplínskom nárečí znamená zbojník a tak ľudia nazvali jeho úkryt Zapikanova chyža. Keďže okolité lesy roklinu dokonale maskujú, zbojníka sa tu údajne nikdy nepodarilo chytiť.
Zapikan bol v roku 1993 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku (1 ha) a to ako lokalita zaujímavá z geomorfologického, vzdelávacieho aj turistického hľadiska. Vzhľadom na svoju skrytosť a tajuplnosť predstavuje obrovský turistický potenciál pre celý región. Keďze v dlhotrvajúcom suchom počasí môže byť roklina takmer bez vody, krajší zážitok zaručí návštevnikovi výlet na toto miesto po daždivom období. Do rokliny strmo klesá chodník s dreveným zábradlím. Krížom cez roklinu je položený drevený mostík, ktorý vedie priamo pod skalný previs, kde je drevený stôl a lavičky.
Medzi obcami Davidov a Cabov v blízkosti Davidovského potoka boli nájdené úlomky drevných opálov do veľkosti 20 cm. Farba drevných opálov je biela až sivastá, niekedy s oranžovými pruhmi. Tieto drevné opály sa vyznačujú vysokým stupňom opalizácie a spolu s drevnými opálmi so Zámutova a Čakanoviec patria medzi najkrajšie v Slánskych vrchov. Časť drevných opálov sa našla na poľnej ceste a niektoré kusy boli nájdené v priľahlom svahu. Menšie úlomky (do 5 cm) sa nachádzajú v hline pod povrchom v koreňoch tráv, väčšie kusy (do 20 cm) boli nájdené hlbšie v intervale od 0,5 do 1 m pod povrchom v ílovitej hline. Výskyt týchto opálov je sporadický a väčšie kusy je možné získať len kopnými prácami. Západne od Davidova v blízkosti potoka Olšava sa v poľných cestách ojedinele nachádzajú kusy hnedočiernych obyčajných opálov a limnosilicitov.