Home » Vyhliadky na severe Silickej planiny

Vyhliadky na severe Silickej planiny

Vyhliadka nad Lomom

Silická planina je mojej mysli stále pomerne vzdialená. Jednoducho na ceste k nej ma mimoriadne a ako prvé nadchla Jasovská planina a potom Zádielska a Borčianska planina. Napriek tomu často míňam na svojich cestách Silickú planinu. Viem, že je rozsiahla, je na nej veľa lúk a raz som v jej oblasti Rakaťa úplne zablúdil. Ako je u mňa zvykom, skúsil som navrhnúť netradičnú túru skrz planiu zameranú na vyhliadky, ktoré považujem za veľké lákadlo planín a náhradu turistických vrcholov. Ako prvá vyhliadka bude “lavičkové posedenie” nad bývalým lomom v blízkosti Sorošky. Druhou a poslednou vyhliadkou bude lúčka oblasť SZ od Hrušova. Väčšinou sa budeme pohybovať na cyklotrase a značenom chodníku. Asi v polovici trasy uvidíme turisticky zaujímavé odpočívadlo Rakyta.

Trasa

Jablonovské sedlo (Soroška)vyhliadky nad LomomSemenný sad ČervenáRakyta (Rakaťa) – Zajačia bránavyhliadky nad HrušovomJablonovské sedlo
15 km; +396 m / –396 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:15 h do Lipovníka,Sosoška (8:27 h) 

Návrat autobusom o 14:30 / 16:21 h z Lipovníka,Soroška do Košíc (15:51 /17:31 h)


Zaujímavosti na trase

Silická planina s rozlohou 153 km2 najrozsiahlejšou planinou na Slovensku. Planina je pomerne nezalesnená, holá rovina alebo náhorná plošina. Medzi významné vrchy na planine patrí Dievčenska skala (660 m n.m.) a Brzotínska skala (598 m n.m.). Na Silickej planine je najviac krasových javov zo všetkých planín Slovenského krasu. Je posiata veľkým množstvom závrtov rôznej veľkosti a hĺbky. Nachádzajú sa tu najkrajšie škrapové polia na Slovensku – Domické škrapy a Kečovské škrapy. Najväčším turistickým lákadlom Silickej planiny sú jeho jaskyne a priepasti. Z jaskýň sú tu najznámejšie Silická ľadnica, Gombasecká jaskyňa, Ardovská jaskyňa, Májkova jaskyňa, Milada, Hrušovská jaskyňa a jaskyňa Domica. Jaskyňa Domica, Krásnohorská jaskyňa a Gombasecká jaskyňa sú verejnosti sprístupnené. Jaskyňa Domica je najväčšia jaskyňa NP Slovenský kras. Menej typickým krasovým útvarmi sú povrchové jazerá. Najlepšie prístupy na planinu (aj autom) sú z obcí Silica, Kečovo a Silická Brezová, ktoré sa nachádzajú priamo na Silickej planine.

Na území Silickej planiny sú tri miesta, kde je možné legálne spať, no iba jedno je uprostred planiny. Ide o priestranstvo pri lesných chatách na Rakati (Rakyta), ktoré je ideálne na nocľah počas viacdňového prechodu pohorím. Hneď vedľa turistického rázcestníka sa nachádza uzamknutá poľovnícka chata, ktorej areál je oplotený. 200 metrov severne od rázcestia sa nachádza bývalá horáreň, ktorá je príležitostne využívaná miestnymi poľovníkmi. Na núdzový nocľah možno využiť krytú verandu pri vstupe do zrubu. Pod zastrešenú a do polovice stien prekrytú verandu sa pohodlne zmestia maximálne 4 nocľažníci na betónovej podlahe. Na táborenie (stanovanie a zakladanie ohňa) možno využiť trávnaté priestranstvo pred chatou, ktorého súčasťou je upravené ohnisko s drevenými lavičkami a stolom. Za chatou sa nachádza suchý záchod (latrína). Jediným zdrojom pitnej vody široko-ďaleko je murovaná studňa uprostred lúky. Je dobre viditeľná vďaka drevenej nadzemnej konštrukcii so šindľovou strechou z oboch smerov červenej značky. Voda sa naberá pomocou fľaše na šnúrke. V blízkosti smerom na Silicu sa nachádza ešte stará studňa, ale na pitie sa nevyužíva.