Home » Veľký Milič

Veľký Milič

Rozhľadňa Karolyiovcov je umiestnená na maďarskom vrchu Malý Milíč

Síce sa povie Veľký Milič, oveľa zaujímavejšia je však Rozhľadňa Karolyiovcov vzdialená cca 600 metrov od tohto vrchu. Výstup zo Slanskej Huty vedie okolo bunkrov zvaných ROPíky a nevedie priamo k rozhľadni, avšak kľukatí sa okolo Chaty Kopáska križujúc dve cyklotrasy. Od rozhľadne budeme pokračovať na juhovýchod po hranici s Maďarskom cez lokálne vrcholy Orita-hegy, Tolvaj-hegy a postupne budeme klesať okolo rázcestníku Čatorňa k jazeru Izra. V prípade teplého ročného obdobia sa v ňom môžeme okúpať. Po žltej značke sa vydáme na sever, avšak z trasy odbočíme najprv k ROPíku K-V/236 a potom k lezeckej skale Garamboš. Okolo ďalších ROPíkov sa lúčnym terénom vrátime do Slanskej Huty.

Trasa

Slanská HutaChata KopáskaRozhľadňa Karolyiovcov (895 m n.m.) – Orita-hegy (798 m n.m.) – Tolvaj-hegy (670 m n.m.) – IzraGarambošSlanská Huta
17,5 km; +887 m / –887 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:00 h v Slanskej Hute

Návrat autami zo Slanskej Huty


Zaujímavosti na trase

Hraničný vrch Veľký Milič (895 m n.m., maď. – Nagy-Milic) sa nachádza na slovensko-maďarskej hranici. Na jeho vrchole sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v 30. rokoch 20. storočia ako bod trigonometrickej siete I. rádu. Pilier slúži ako hraničný stĺp s Maďarskou republikou. Vrch je súčasťou prírodnej pamiatky Miličská skala. Približne 600 m juho-východným smerom od pohraničného vrchu Veľký Milič sa na zelenej turistickej značke nachádza vyhliadková veža nazývaná Rozhľadňa Karolyiovcov. Dobrými východiskami na hraničný vrch sú obce Slanská Huta, Skároš, Slanec a rekreačné stredisko Izra.

Rozhľadňa Karolyiovcov (maď. Károlyi-kilátó) je vyhliadková veža vysoká približne 17 metrov. Nachádza sa v maďarských Zemplínskych vrchov (maď. Zempléni Hegység) v tesnej blízkosti štátnej hranice so Slovenskom. Na Slovensku sa nesprávne nazýva „Rozhľadňa pod Veľkým Miličom“. Rozhľadňa Karolyiovcov je umiestnená na maďarskom vrchu Malý Milíč (pozor: nemýliť si so Slovenským Malým Miličom) s nadmorskou výškou 880 m n.m. Od významného pohraničného vrchu Veľký Milič (895 m n.m.) sa rozhľadňa nachádza približne 600 m juho-východným smerom po zelenej turistickej značke. Trojpodlažná rozhľadňa bola postavená v roku 2015 z borovicového a dubového dreva na počesť významnej šľachtickej rodiny Károlyiovcov (maď. Károlyi család). Najvyššia úroveň obdĺžnikovej trojpodlažnej stavby sa nachádza vo výške 11 metrov, odkiaľ je za jasného počasia vidieť neďaleký región Hegyköz, skoro celé maďarské Zemplínske vrchy, hrad Füzér a za dobrého počasia aj Vihorlat.