Home » Turecká cez Tri vrchy

Turecká cez Tri vrchy

Rázcestník na vrchole Turecká

Zo severného okraja Rožňavy vedie rekonštruovaná Rožňavská Kalvária s pokračovaním cez divoké Tri vrchy. Odtiaľ zídeme na hlavnú cestu, prejdeme na východný svah Tureckej a po zvážniciach a náučnom chodníku vyjdeme na samotnú Tureckú. Dole zídeme po ZTZ okolo lezeckej Opičej skaly. Po značenej trase sa vrátime do centra Rožňavy. Túra má veľké prevýšenie.

Trasa

RožňavaKalváriaTri vrchyTureckáOstrý vrch (Opičia skala) – Rožňava
16,7 km; +1011 m / –1011 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:00 h do Rožňavy (8:05 h)

Návrat autobusom o 17:15 h z Rožňavy do Košíc (AS – 18:30 h)


Rožňavská Kalvária sa nachádza nad severnou hranicou mesta smerom k obci Betliar. Ku Kalvárii vedie ŽTZ, ktorá za Rožňavou odbočuje vpravo a stúpa “cik-cakom” k najvyššiemu miestu (478 m n.m.). Značená cesta vedie ďalej po ľavom úbočí Troch vrchov. Na samotný vrchol vedie už len úzka neznačená cesta. Z názvy vrcholu vyplýva, že cesta vedie 3x hore a 2x dole. Až posledný z troch vrchov je ten najvyšší. Celkové stúpanie nad Kalváriou je cez 100 metrov. Na hrebeňovej ceste sú veľké zaujímavé balvany. Na viacerých miestach sú výhľady na všetky svetové strany. Z týchto miest je možné vidieť vrchy Rákoš, Skalisko, Tureckú a Kaňon Slanej.

Rožňavská Kalvária so svojou barokovou vrcholovou kaplnkou je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera. Prvú stavbu Rožňavskej Kalvárie so siedmini zástavkovými kaplnkami a dnešnou vrcholovou kaplnkou dal postaviť v roku 1741 rožňavský mešťan Jakub Steer s manželkou Katarínou. V roku 1841 bola realizovaná nová úprava areálu, kedy hlavný oltár vrcholovej kaplnky dostal nový obraz a pôvodných šesť kaplniek bolo opäť obnovených. Pôvodné olejomaľby v kaplnkách, ktoré boli v zlom stave, boli odstránené a nahradené reliéfmi. Kaplnku Božieho hrobu dal opraviť v roku 1854 rožňavský kanonik Elek Gromer. Približne v tomto období bola obnovená aj murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.

V tridsiatych rokoch 20. storočia bolo postavených štrnásť nových zastavení s farebnými majolikovými reliéfmi, pričom pôvodné kaplnky úplne zanikli. Kaplnka Božieho hrobu bola zničená pravdepodobne v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Dve zo štrnástich zástavkových kaplniek boli zbúrané počas výstavby okresnej ľudovej hvezdárne začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Pred niekoľkými rokmi boli obnovené malé kaplnky.

Turecká (954 m n.m.) je najvyšší vrchol Revúckej vrchoviny. Na vrchol vedie okruh z obce Rudná po Náučnom chodníku Turecká s 21 tabuľami s lesníckou a baníckou tématikou. Na vrchole Turecká je 15 metrov vysoká kovová rozhľadňa. V bezprostrednej blízkosti náučného chodníka je viacero banských diel, do ktorých je možné vstúpiť na vlastné nebezpečie s vlastným osvetlením.

Opičia skala je prírodná pamiatka o výmere 0,24 ha. Jedná sa o výrazný morfologický útvar, ktorý demonštruje vlastné horninové prostredie rudných žíl v oblasti Rožňavy. Nachádza sa na východnom svahu masívu Turecká, v lesnom poraste LHC Brzotin. Na vrchole, odkiaľ je pekný výhľad na mesto, sa nachádza banícky symbol, pripominajuci zašlú slávu baníckeho regiónu. V súčastnosti je stav tejto pamiatky ponechaný vlastnému osudu. Od Rudnej, pred vjazdom do dediny od Rožňavy je poľná cesta, ktorá vedie po zvážnici až pod Opičiu skalu.