Zo severného okraja Rožňavy vedie rekonštruovaná Rožňavská Kalvária s pokračovaním cez divoké Tri vrchy. Odtiaľ zídeme na hlavnú cestu, prejdeme na východný svah Tureckej a po zvážniciach a náučnom chodníku vyjdeme na samotnú Tureckú. Dole zídeme po ZTZ okolo lezeckej Opičej skaly. Po značenej trase sa vrátime do centra Rožňavy. Túra má veľké prevýšenie.
Trasa
Rožňava – Kalvária – Tri vrchy – Turecká – Ostrý vrch (Opičia skala) – Rožňava
16,7 km; +1011 m / –1011 m
Doprava
Odchod autobusom z AS KE o 7:00 h do Rožňavy (8:05 h)
Návrat autobusom o 17:15 h z Rožňavy do Košíc (AS – 18:30 h)
Rožňavská Kalvária sa nachádza nad severnou hranicou mesta smerom k obci Betliar. Ku Kalvárii vedie ŽTZ, ktorá za Rožňavou odbočuje vpravo a stúpa “cik-cakom” k najvyššiemu miestu (478 m n.m.). Značená cesta vedie ďalej po ľavom úbočí Troch vrchov. Na samotný vrchol vedie už len úzka neznačená cesta. Z názvy vrcholu vyplýva, že cesta vedie 3x hore a 2x dole. Až posledný z troch vrchov je ten najvyšší. Celkové stúpanie nad Kalváriou je cez 100 metrov. Na hrebeňovej ceste sú veľké zaujímavé balvany. Na viacerých miestach sú výhľady na všetky svetové strany. Z týchto miest je možné vidieť vrchy Rákoš, Skalisko, Tureckú a Kaňon Slanej.
Rožňavská Kalvária so svojou barokovou vrcholovou kaplnkou je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera. Prvú stavbu Rožňavskej Kalvárie so siedmini zástavkovými kaplnkami a dnešnou vrcholovou kaplnkou dal postaviť v roku 1741 rožňavský mešťan Jakub Steer s manželkou Katarínou. V roku 1841 bola realizovaná nová úprava areálu, kedy hlavný oltár vrcholovej kaplnky dostal nový obraz a pôvodných šesť kaplniek bolo opäť obnovených. Pôvodné olejomaľby v kaplnkách, ktoré boli v zlom stave, boli odstránené a nahradené reliéfmi. Kaplnku Božieho hrobu dal opraviť v roku 1854 rožňavský kanonik Elek Gromer. Približne v tomto období bola obnovená aj murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.
V tridsiatych rokoch 20. storočia bolo postavených štrnásť nových zastavení s farebnými majolikovými reliéfmi, pričom pôvodné kaplnky úplne zanikli. Kaplnka Božieho hrobu bola zničená pravdepodobne v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Dve zo štrnástich zástavkových kaplniek boli zbúrané počas výstavby okresnej ľudovej hvezdárne začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Pred niekoľkými rokmi boli obnovené malé kaplnky.
Turecká (954 m n.m.) je najvyšší vrchol Revúckej vrchoviny. Na vrchol vedie okruh z obce Rudná po Náučnom chodníku Turecká s 21 tabuľami s lesníckou a baníckou tématikou. Na vrchole Turecká je 15 metrov vysoká kovová rozhľadňa. V bezprostrednej blízkosti náučného chodníka je viacero banských diel, do ktorých je možné vstúpiť na vlastné nebezpečie s vlastným osvetlením.
Opičia skala je prírodná pamiatka o výmere 0,24 ha. Jedná sa o výrazný morfologický útvar, ktorý demonštruje vlastné horninové prostredie rudných žíl v oblasti Rožňavy. Nachádza sa na východnom svahu masívu Turecká, v lesnom poraste LHC Brzotin. Na vrchole, odkiaľ je pekný výhľad na mesto, sa nachádza banícky symbol, pripominajuci zašlú slávu baníckeho regiónu. V súčastnosti je stav tejto pamiatky ponechaný vlastnému osudu. Od Rudnej, pred vjazdom do dediny od Rožňavy je poľná cesta, ktorá vedie po zvážnici až pod Opičiu skalu.