Home » Tri vrcholy z Mexika

Tri vrcholy z Mexika

Pri vrcholových balvanoch na Tisícke

Z Košíc je to do Mexika až 5800 km. Preto treba vyraziť skoro ráno. Naštastie jeden ranný autobus nám celkom vyhovuje :-). Trasa začína v Hlbokej doline, avšak veľmi rýchlo prechádza na cyklotrasu, ktorá vedie až k Idčianskému sedlu. Potom nasledujú tri vrcholy – Tisícka, Loreley a Predná holica nad chatou Lajoška. Odtiaľ je možné trasu nasmerovať do cieľa na Jahodnej. Aj keď sa nezdá, je to pomerne dlhá trasa s väčším prevýšením.

Trasa

Hýľov, horáreň (Mexiko)Idčianske sedloTisíckavyhliadka LoreleyPredná holica (vrchol) – chata LajoškaJahodná
19 km; +788 m / –662 m

Doprava

Odchod autobusom o 7:15 h z AS KE do Hýľova, horáreň (7:46 h)

Návrat MHD č. 14 každé dve hodiny z Jahodnej do Košíc, Havlíčkova


Tisícka (1054 m n.m.) je čiastočne výhľadový vrch medzi Idčianskym sedlom a chatou Lajoška na hlavnom hrebeni Volovských vrchov. Ľudovo je nazývaný aj ako Zadná Holica, Tisícka a Tisícovka. Vrch dostal svoje pomenovanie Tisícka od Košických turistov pretože je to najbližší kopec s výškou nad tisíc metrov pri Košiciach. Na jeho nezalesnej časti sa nachádza niekoľko veľkých balvanov. Za priaznivých podmienok je možné z vrcholu vidieť na severozápade časť Vysokých Tatier a Belianske Tatry. Na vrchole je umiestnený aj televízny vykrývač. Na Holý vrch vedie približne 300 metrov dlhá neznačená lesná cesta z Cesty hrdinov SNP.

Výhľadová skala Loreley (901 m n.m.) sa nachádza medzi Holým vrchom a chatou Lajoška na odbočke na hlavnom hrebeni Volovských vrchov. Od Holého vrchu sa Loreley nachádza približne 700 metrov smerom na severovýchod. Dá sa tam prejsť priamo, nie je nutné schádzať na značenú cestu. Svoje meno dostala Loreley od nemeckých osadníkoch, ktorí tu v okolitých obciach v minulosti žili. Pripomínala im 120 metrov vysokú skalu pri mestečku Sankt Goarshausen na východnom brehu rieky Rýn. Podľa povesti víla Loreley lákala svojím spevom lodníkov a ich lode, ktoré potom následne na útesoch stroskotali. Nemeckí osadníci tu v minulosti do skaly umiestnili medenú tabuľu s nápisom spomínanej víly. Novú tabuľu tu osadil Karpatský spolok. Skala ponúka výhľady do údolia potoka Opátka, na obec Opátka, na Folkmarskú skalu a vrch Sivec.

Predná holica (948 m n.m) je rozložitý zalesnený vrch, ktorý sa nachádza nad horskou lúkou s turistickou chatou Lajoška. Vrch sa nazýva aj Predné holisko. Pri chate Lajoška prechádza najdlhšia turistická trasa na Slovensku nazývaná Cesta hrdinov SNP. Zalesnená vrcholová časť Prednej Holice neponúka žiadne výhľady.