Home » Tri skaly z Kojšova

Tri skaly z Kojšova

Výhľad z DYKH skaly na Turniská a Kojšov

Poďme počítať, koľko skalných útvarov pri Kojšove poznáme. Začneme lezeckými skalami Turniská. A už od nich vedie južne chodník k DYKH skale. Vrátime sa späť, po zelenej a neznačenej trase prejdeme na JJV od Turnísk k vyhliadke na Kojšov. Odtiaľ sa presunieme trochu ďalej k sedlu Zemičky a vystúpame strmo na Folkmarskú skalu. Vraciať sa budeme okolo altánku do sedla a skratkou do Kojšova.

Trasa

Kojšov TurniskáDYKH skalaSedlo ZemičkyFolkmarská skalaPartizánsky pamätnikSedlo ZemičkyKojšov
11,5 km; +793 m / –793 m

Doprava

Odchod Ex vlakom o 7:07 h zo ŽS Košice do Margecian s prestupom na autobus do Kojšova

Návrat autobusom o 14:30 / 15:30 h z Kojšova do Margecian s prestupom na os. vlak do Košíc. Výstup na ŽS o 15:33 / 16:33 h.


Zaujímavosti na trase

Murovaná skala je prevažne zalesnený a rozsiahly vápencový hrebeň tvaru „L“ s roztrúsenými bralami na dlhej rázsoche so začiatkom na Kojšovskej skale, s najvyšším vrchom Červená skala (899 m n.m.) a koncom na kóte nazývanej Haligónka (854,3 m n.m.). Nachádzajú sa tu početné skalné útvary, steny, otvory a vzácna fauna a flóra. Na južnom svahu Murovanej skaly sa týčia krajinársky najhodnotnejšie útvary tzv. Turniská (nazývané aj Turne), ktoré dominujú nad okolitým lesným porastom. Názov zoskupenia skalných veží Turniská pochádza z východniarskeho nárečia názvu slova turňa, čo po slovensky znamená veža. Ide o zoskúpenie vápencových veží a brál usporiadaných približne do kruhu, ktoré sú ukryté v bukovom lese na svahu hrebeňa  pri obci Kojšov. Turniská sú využívané hlavne horolezcami (oblasť obsahuje okolo 70 ciest). Výška týchto veží je 30 až 60 metrov.Turniská sú oblasťou horolezeckého klubu Rozlomity Košice, ktorý vznikol v roku 1996. Najatraktívnejším miestom celej oblasti je prírodný výtvor a mohutná skalná brána nazývaná ako Turniská klenba, ktorej výška je približne 10 metrov, šírka 15 metrov a  dĺžka 20 metrov. Miestnymi obyvateľmi je nazývaná ako Klenba alebo aj Turniský tunel. Ide o tvarované skalné okno na zalesnenom hrebeni okraja Kurtovej skaly, ktorá je súčasťou Murovanej skaly. Vznikla povrchovým zvetrávaním vápencov. Klenba je najväčším skalným tunelom na východnom Slovensku. Pod skalnou bránou sa nachádza upravené ohnisko. Prechádza tadiaľ náučný chodník “Folkmarská a Murovaná skala”, ktorý má osem informačných tabúľ. Východzí bod je v obci Kojšov a trasa končí v obci Veľký Folkmar.

Folkmarská skala (915 m n.m.) je výrazný vápencový bralný útvar, ktorý sa majestátne vypína nad obcou Kojšov, odkiaľ je najlepšie viditeľná. Vrchol poskytuje výhľad na hrebeň Volovských vrchov s vrchom Kojšovská hoľa, Zlatý stôl a viacero ďalších vrchov a pohorí. Od Gregorovho prameňa vedie kratšia trasa na Folkmarskú skalu cez vrch Ostrý hŕbok. Cestou môžeš ísť okolo menších jaskýň a bývalej banskej štôlni. Zostupová trasa vedie prevažne mimo značky k mostu cez Košické Hámre.