Home » Stráž Stráž

Stráž Stráž

Výhľady zo Stráže ku Kysackému hradnému vrchu

Bol pokojný dušičkový deň a ja som spoznával pamiatky obce Obišovce. Vyšiel som až na kopec Putnok pozrieť si Kostol Ružencovej Panny Márie. Z kostola linula príjemná hudba a vysoký ženský hlasový spev. Zastal som a započúval som sa do tónov. Svet na chviľu zastal so mnou. Omša pomaly končila a ľudia vychádzali z kostola. Vrátil som sa do sveta a zapozeral sa do okolia. Uvidel som vrchol, výrazný, smerom ku Skalke. Na ten chcem vystúpiť. Nech sa tak stane, ale z Kysaku. Poďme teda na chviľu postrážiť vrchol s názvom Stráž.

Trasa

Kysak / Obišovce Stráž – hrebeň StrážeObišovce / Kysak
9,1 km; +350 m / –350 m

Doprava

Odchod rýchlikom zo ŽS KE o 7:57 h do Kysaku

Návrat os. vlakom / rýchlikom z Kysaku do Košíc. Vlaky jazdia často.


Zaujímavosti na trase

Na Stráž sa môžeme vydať z Obišoviec po ZTZ, avšak čoskoro prejdeme na neznačenú cestu vpravo a nakoniec vyjdeme na vrchol po hrebeni. Vrchol nie je veľmi výrazný, je totiž súčasťou hrebeňa. Z vrcholu sú výhľady len smerom na juh na Kysacký hradný vrch. Sever vrcholu je zalesnený. Ďalej sa dá pokračovať ešte trochu po hrebení, než zídeme dole na ZTZ. Ak sa nám bude zdať, že sa jedná o krátku túru, môžeme si ešte odskočiť na vyhliadku Skalka. Túru si tak predĺžime o 60 – 90 minút.

Z túry si môžeme odskočiť na kopec Putnok, kde stojí Kostol zasvätený Ružencovej Panne Márii, ktorej sviatok a púť spojená s odpustom pripadá na prvú októbrovú nedeľu. Obišovce sú obcou, kde sa vtedy koná jedna z najvýznamnejších pútí rímskokatolíckej cirkvi košickej arcidiecézy. Tisíce pútnikov sem prichádzajú si uctiť Milostivý obraz Panny Márie, ku ktorého pôvodu a histórii sa viaže viacero legiend. Okrem už spomínaného dňa, aj každú prvú sobotu v letných mesiacoch roka sa na tomto vŕšku konajú arcidiecézne fatimské stretnutia. Kostol bol postavený na mieste staršej neskororomanskej stavby. Od prvej polovice 16. storočia až do roku 1769 ho mala v správe evanjelická cirkev a slúžil aj pre kalvínov. Počas svojej existencie bol niekoľkokrát prestavaný až dostal gotickú podobu. Jeho najväčšia úprava sa uskutočnila v roku 1888. Po 2. svetovej vojne boli potrebné značné opravy, keďže jeho stavba bola silne poškodená.