Home » Spitzenberg – strážca Mníška nad Hnilcom

Spitzenberg – strážca Mníška nad Hnilcom

Kríž na Spitzenbergu

kúpeľov Štós pokračuje na východ Cesta hrdinov SNP. Z nej sa dá odbočiť nie len na Lastovičí vrch, ale aj na vrch s názvom Swalba Stab. Z vrcholovej skaly je pekný výhľad na Smolník a jeho okolie. Z vrchu sa dá zísť dole k Smolníckej píle, odbočiť vľavo a vyjsť na ďalší vrchol Spitzenberg. Jedná sa o majestátny vrchol a symbol obce Mníšek nad Hnilcom. Na vrchole stojí mohutný dubový kríž.

Trasa

Štós, kúpelePriporčieLastovičí vrchSwalba StabHolecký potokSmolnícka píla, ústieSpitzenberg (Ostrý vrch) – Mníšek nad Hnilcom
15,8 km; +807 m / –1016 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:20 h do Štósu-kúpele (8:35 h)

Návrat zr. / os. vlakom o 17:20 / 19:20 h z Mníška nad Hnilcom do Margecian. Prestup na os. vlak o 17:55 / 19:56 h do Košíc (ŽS KE – 18:33 / 20:33 h).


Zaujímavosti na trase

Swalba Stab (1040 m n. m.) sa nachádza neďaleko Lastovičieho vrchu na. Z vrcholovej skaly je pekný výhľad na Smolník a jeho okolie. Oplatí sa odbočiť z hlavného hrebená (neďaleko Kremencových lúk – Cesta hrdinov SNP). Z odbočky je to necelý kilometer. Vydaj sa po zvážnici až do sedla a tam odboč doprava po hrebeni na hornom okraji rúbaniska. Tento kopec miestni volajú Schwalba hubel.

Na vrchole Spitzenberg (703 m n.m.) stojí mohutný dubový kríž. Ten pripomína obdobie vzniku obce, ktoré sa viaže k 13. storočiu, ked sa sem naši predkovia prisťahovali. Pracovali v lese, zúrodňovali pôdu a ťažili to, čo im tunajšie bane v hojnom množstve ponúkali. Baníctvo tu bolo vysoko rozvinuté. Vďaka schopnosti a dôkladnosti obyvateľov bol Mníšek v roku 1696 vymenovaný za banské kráľovské mesto. Mníšania pri názve Spitzenbergu okamžite myslia i na Tanzplatz, ktorý kedysi na jeho úpätí stál a mnohé generácie tam prežívali nádherné chvíle v čase, ked sa konali ,,majálesy”, hlavne tie hasičské. Od 15. júna 2002 je v prevádzke nový Tanzplatz – Tanečný pavilón. Stojí na miestnom ihrisku, je skoro taký istý, len o čosi menší.

Vrchol Spitzenberg akoby strážil Mníšek nad Hnilcom. Spitzenberg stál na štyroch zlatých stĺpoch, medzi ktorými sa nachádzalo krištáľovo čisté jazero, na brehu ktorého žila vila. Raz sa jeden zlatý stĺp zlomil. Keď to vila zbadala, spriadla veľa zlatých nití, aby nimi pospájala ostatné stĺpy, pretože ak by spadol ešte jeden zlatý stĺp, Spitzenberg by sa zrútil a celá voda z jazera by sa vyliala. Teraz stĺpy držia pohromade, ale ak by ľudia žijúci pod Spitzenbergom boli neverní svojej domovine, voda z jazera by sa vyliala, ľudia a zvieratá by sa utopili a na mieste dnešnej dediny by sa rozlialo jazero.