Home » Spitzenberg – strážca Mníška nad Hnilcom

Spitzenberg – strážca Mníška nad Hnilcom

Kríž na Spitzenbergu

kúpeľov Štós pokračuje na východ Cesta hrdinov SNP. Z nej sa dá odbočiť nie len na Lastovičí vrch, ale aj na vrch s názvom Swalba Stab. Z vrcholovej skaly je pekný výhľad na Smolník a jeho okolie. Z vrchu sa dá zísť dole k Smolníckej píle, odbočiť vľavo a vyjsť na ďalší vrchol Spitzenberg. Jedná sa o majestátny vrchol a symbol obce Mníšek nad Hnilcom. Na vrchole stojí mohutný dubový kríž.

Swalba Stab (1040 m n. m.) sa nachádza neďaleko Lastovičieho vrchu na. Z vrcholovej skaly je pekný výhľad na Smolník a jeho okolie. Oplatí sa odbočiť z hlavného hrebená (neďaleko Kremencových lúk – Cesta hrdinov SNP). Z odbočky je to necelý kilometer. Vydaj sa po zvážnici až do sedla a tam odboč doprava po hrebeni na hornom okraji rúbaniska. Tento kopec miestni volajú Schwalba hubel.

Vrchol Spitzenberg akoby strážil Mníšek nad Hnilcom. Spitzenberg vraj stál na štyroch zlatých stĺpoch, medzi ktorými sa nachádzalo krištáľovo čisté jazero, na brehu ktorého žila vila. Raz sa jeden zlatý stĺp zlomil. Keď to vila zbadala, spriadla veľa zlatých nití, aby nimi pospájala ostatné stĺpy, pretože ak by spadol ešte jeden zlatý stĺp, Spitzenberg by sa zrútil a celá voda z jazera by sa vyliala. Teraz stĺpy držia pohromade, ale ak by ľudia žijúci pod Spitzenbergom boli neverní svojej domovine, voda z jazera by sa vyliala, ľudia a zvieratá by sa utopili a na mieste dnešnej dediny by sa rozlialo jazero.