Home » Šmolkoland nad Gelnicou

Šmolkoland nad Gelnicou

Srdce nad Gelnicou

V okolí Gelnice sa nachádza oblasť s bývalými banskými štôlňami. Žije tam vila Amálka s trpaslíkmi. Alebo možno je tam snehulienka so siedmimi trpaslíkmi. A tiež šmolkovia, permoníci a trpaslíci. A spolu žijú v jednej ešte zachovalej bani. Kto však má rád vyhliadky, môže navštíviť aj vrchol Cenderling, ktorý poskytuje pekný výhľad na kopce Perlovej doliny a Folkmarskú skalu do neďalekej vzdialenosti.

Trasa

Gelnica Gloriet – Víla Amálka a trpaslíci – Na dašku – Snehulienka a sedem trpaslíkov – vyhliadka Bognár so srdcom – Gelnica, Slovnaft
10 km; +497 m / –497 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:17 h do obce Margecian s prestupom na REX do stanice Gelnice, mesto. Výstup o 8:17 h.

Návrat autobusom o 14:30 h z Gelnice, Slovnaft do Margecian s prestupom na rýchlik do Košíc. Príchod na ŽS o 16:03 h.


Zaujímavosti na trase

Gelnica je historické, banské mesto nachádzajúce sa v prekrásnom prostredí Gemera na východe Slovenska. Mestom preteká rieka Hnilec, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou. V chotári dosahuje nadmorská výška až 1030 m.

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva do 15. storočia sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. V druhej polovici 19. storočia sa stalo klinčikárstvo a reťazárstvo v Gelnici najvýnosnejšou živnosťou a Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku.

Z pamiatok sa v Gelnici zachoval Rímsko–katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia, ruiny niekdajšieho Gelnického hradu z 13. storočia, budova Baníckeho múzea z roku 1802, Evanjelický kostol z roku 1784 a kamenný most cez rieku Hnilec z 19. storočia.

Malý Gloriet nad Gelnicou poskytuje výhľady na mesto zo skalného brala z južnej strany mesta. Vidno tiež hory, lúky, Žakarovský vrch a dominantný Krompašský vrch. Ku Glorietu vedie serpentínovo strmá modrá značka smerom k chate Izbica.

Cenderling (789 m n.m.) poskytuje pekný výhľad na kopce Perlovej doliny a Folkmarskú skalu do vzdialenosti aspoň 10 km. Miestni obyvatelia kopcu skôr vravia k Obrázku. Kopec je obkolesený hubárskymi lesmi.

Už od 13. storočia sa v okolí Gelnice ťažila ruda ako železo, ortuť, striebro či meď. Dnes nie je problém v okolitých lesoch naraziť na pozostatky tejto činnosti. V lokalite pod Obrázkom sa nachádzajú štôlne, z ktorých jedna je čiastočne zatopená a jej dĺžka sa odhaduje na 1 km.