Home » Skryté poklady Malého Ružinka

Skryté poklady Malého Ružinka

Dolina Malý Ružinok

Z vlakovej stanice Ružín sa vydáme do doliny Malý Ružinok. Dolinu obklopujú strmé svahy, po ktorých sa dostaneme k niekoľkým jaskyniam. K relatívne menším jaskyniam tu patrí Suchá jaskyňa (11 m) a Poludňajšia jaskyňa (23 m). Po zostupe od nich v blízkosti Békefiho chaty si vyberieme jednu z mnohých trás severného svahu vrchu Koprivy a zídeme dole do doliny Veľký Ružinok. Ešte raz strmo vystúpame, dostaneme sa pred Prielohy a okolo studničky zídeme po modrej značke do Veľkej Lodiny.

Trasa

Ružín ŽS – dolina Malý RužinokSuchá jaskyňaPoludňajšia jaskyňa – dolina Veľký Ružinok studnička pod Prielohami – Veľká Lodina
14 km; +965 m / -987 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:17 h do stanice Ružín

Návrat os. vlakom o 14:18 / 16:18 h z Veľkej Lodiny do Košíc. Príchod na ŽS o 14:41 / 14:61 h.


Zaujímavosti na trase

Dolina Malý Ružinok je približne 5 km dlhá polokrasová dolina, ktorú vo vápencoch vyhĺbil potok Malý Ružínok. Zo západu dolinu vymedzujú vrchy Hrabina (584 m n.m.) a Sivec (781 m n.m.) a z východu mohutný Spálený vrch (797 m n.n.). Dolinou preteká potok Malý Ružínok, ktorý je napájaný ešte množstvom prítokov väčšinou aktívnych iba po topení snehu a dažďoch. Začiatok doliny sa nachádza v sedle, južne od Spáleného vrchu (797 m n.m.). Koniec doliny sa nachádza v oblasti, kde sa vlieva potok Malý Ružinok do potoka Ružínok v nadmorskej výške 320 m n.m. pod výhľadovým vrchom Napoleónov klobúk. Dolinou Malý Ružínok prechádza modrá turistická trasa zo zastávky Ružín do sedla Gáľová (780 m n.m.). Práve v tejto časti doliny a jej okolí sa nachádzajú významné krasové javy, kaňonovité doliny a vyvieračky. Jeho strmý svah je lemovaný zráznymi vápencovými bralami. Na svahoch a v skalnatých stenách sa tu nachádza okolo 50 jaskýň.

Suchá jaskyňa (cca 489 m n.m.) je kryogénna-korózna jaskyňa nachádzajúcu sa v skupine skál oproti najväčšiemu pravostrannému prítoku Malého Ružínka severovýchodne od Sivca. Vchod jaskyne je trojuholníkovitého tvaru s rozmermi 3,5 x 3,5 m a je ho vidieť už z diaľky (odspodu).

Dĺžka: 11 m; GPS približne: N 48°51.008′ E 21°6.406′

Poludňajšia jaskyňa (cca 734 m n.m.) je relatívne veľká erózno-korózna jaskyňa nachádzajúcu sa vo svahu Spáleného vrchu. Vchod jaskyne leží 4 m nad zemou v skalnej stene. Vo vchode jaskyne rastie strom. Jaskyňa má bohatú sintrovú výzdobu. Jej dno je pokryté hlinou. Je to najväčšia jaskyňa nachádzajúca sa na pravej strane doliny Malý Ružínok.

Dĺžka: 23 m; GPS približne: N 48°50.279′ E 21°7.328′