Home » Skalná brána nad Opátkou

Skalná brána nad Opátkou

Skalná brána nad Opátkou

Nad obcou Opátka sú strmé svahy, avšak lesným cestám a zvážniciam sa vieme dostať takmer kamkoľvek. V jednom svahu sa nachádza skalná brána, či skôr brána. Od brány je potrebné vystúpať na lesnú cestu zvyšok túry už pôjdeme len po cestičkách. Najvyšším miesto túry je výhľadová skala Vápenica. Pod skalou je pekná lúka Bujačná vhodná na piknikovanie. Okruhom po spevnenej ceste zídeme dole do Opátky.

Trasa

Opátka – potok KošariskoSkalná brána – lúka pod Železným vrchom – skala Vápenica – lúka BujačnáOpátka
7 km; +416 m / –416 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:45 h na východnom konci obce Opátka pred rampou

Autami z Opátky


Zaujímavosti na trase

Obec Opátka leží na severovýchode Volovských vrchov v doline Košariského potoka. Obec vznikla okolo roku 1773 ako banícka osada na tažbu medenej rudy, čo je logické, nakoľko sa nachádza vo východnej časti pohoria Slovenské rudohorie. Medená huta spotrebúvala veľké množstvo dreveného uhlia, preto veľká časť miestnych obyvateľov pracovala ako uhliari a lesní robotníci v ťažbe dreva.

V obci sú nevhodné pôdne a klimatické podmienky kvôli nedostatku slnečného svitu v úzkej doline. Urodia sa iba zemiaky, koreňová zelenina a niektoré druhy ovocia.

Opátke sa nachádza niekoľko pamiatok: rímokatolícky barokový kostol a neskorobaroková budova správy medených hámrov.

Skalné okno sa nachádza v JZ svahu bočného hrebeňa Železného vrchu v doline Košariského potoka. Trasa k nej vedie najprv po zvážnici, ktorá stúpa na hrebeň. Priamo k oknu nevedie žiaden chodník, les je tam však priechodný.