Home » Šimonka

Šimonka

Národná prírodná rezervácia na vrchu Šimonka

Šimonka je častým turistickým cieľom v Slanských vrchoch. Viažu sa k nej tri sedlá. My navštívime najprv juhu sedlo Grimov Laz, potom sedlo Červená mláka. Od sedla Grimov Laz vedie po strmom a kamenistom teréne na vrchol Šimonky žltá turistická značka. Počas výstupu sa naskytá pohľad na najvyššiu stavbu na Slovensku – rádiový a televízny vysielač Dubník vysoký 318 metrov. Najľahší výstup na Šimonku je z obce Zlatá Baňa po zelenej a následne žltej značke. Západnými svahmi prechádza červená Medzinárodná diaľková turistická trasa E3, vedúca hlavným hrebeňom Slanských vrchov. Z nej sa odpútame pri sedle Červená mláka a po Zlatobanskom náučnom chodníku zídeme dole do Zlatej bane.

Trasa

Zlatá baňaTemný lesSedlo Grimov Laz (943 m n. m.) – Pod ŠimonkouŠimonka (1092 m n.m.) – Sedlo Červená mláka (855 m n. m.) – Zlatobanský náučný chodníkZlatá baňa
13,3 km; +627 m / –627 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:00 h do Prešova (7:25 h). Prestup na autobus o 8:00 h do Zlatej bane (8:30 h).

Návrat autobusom o 16:50 h zo Zlatej bane do Prešova (17:18 h). Prestup na autobus o 17:50 h do Košíc (18:20 h).


Zaujímavosti na trase

Šimonka (1 092 m n. m.) je najvyšší vrch Slanských vrchov. Nachádza sa v severo-východnej časti pohoria, východne od obce Zlatá Baňa. Vrcholovú časť zaberá Národná prírodná rezervácia Šimonka, vyhlásená v roku 1950 na výmere 33,52 ha s najvyšším 5. stupňom ochrany. Cieľom rezervácie je zachovať a chrániť andezitový vrchol s balvanovými sutinami a pralesovitou bučinou, resp. jaseňovou javorinou. Na andezitovom vrchole Šimonky sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci panoramatický výhľad na sever, východ a západ. Za dobrých podmienok je vidno Vysoké Tatry a vrch Nízkych Tatier – Kráľova hoľa. Ďalej je tam osadený drevený vrcholový kríž a turistický smerovník, na ktorom je umiestnená schránka s vrcholovou knihou, do ktorej môžu turisti zaznamenať svoj výstup.

Zlatobanský náučný chodník spája zaujímavé lokality v okolí obce Zlatá Baňa a informuje návštevníkov o prírode, histórií a baníctve v Slanských vrchoch. Chodník čiastočne kopíruje modrú turistickú značku Zlatá Baňa – sedlo Červená mláka a zelenú turistickú značku Temný les – Zlatá Baňa. Chodník začína v obci Zlatá baňa, prechádza okolo prameňa v obci, prameňa na Hornom konci, vyhliadky nad obcou a antimónovou baňou Jozef a Zlatou baňou.