Home » Relax na Úhornou

Relax na Úhornou

Geostudnička nad Úhornou

Kaplnka Panny Márie Snežnej nad obcou Úhorná je obľúbeným pútnickým miestom. Areál kaplnky je zasadený v peknom prírodnom prostredí, pod vrchom Hekerová vo Volovských vrchoch. Miesto ponúka návštevníkom nielen skvelé podmienky na rozjímanie, ale i dobré výhľady na okolie. Pri kaplnke sa nachádza prameň, ktorý ma údajne liečivé účinky. Ku kaplnke nepôjdeme priamo, ale najprv výživne vystúpime do Úhornianskeho sedla a prejdeme sa k Útulni SNP Úhorná. Tam je možné opekať. Túru skončíme pri tajchu, resp. Vodnej nádrži Úhorná.

Trasa

ÚhornáÚhornianske sedlo Útulňa SNP ÚhornáÚhornianske sedloSkalkaKaplnka Panny Márie SnežnejHrbVodná nádrž Úhorná
10,5 km; +475 m / –529 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:20 h do Smolníka,cintorín (8:52 h). Prestup na autobus o 8:58 h do Úhornej,pož.zbroj (9:05 h).

Návrat autobusom o 15:38 h z Úhornej,jazero do Smolníka,cintorín (15:45 h). Prestup na autobus o 15:52 h do Košíc (AS – 17:30 h).


Útulňa SNP Úhorná sa nachádza vo Volovských vrchoch v podcelku Pipítka) neďaleko obcí Úhorná a Pača. Leží v nadmorskej výške 1262 metrov, približne 620 metrov od Úhornianskeho sedla (999 m n. m.) v smere k rázcestníku Pipítka (1225 m n.m.). Útulňa sa nachádza na Ceste hrdinov SNP, ktorá je vyznačená červenou značkou. V blízkosti útulne sa nachádza Smolnícky prameň, v ktorom sa môžeš občerstviť a načerpať nové sily. V dolnej časti útulne je ohnisko s lavičkami a hore na poschodí priestory pre prespatie turistov do šiestich ľudí. Štyria ľudia sa môžu vyspať v altánku na lavičkách. Komín je vedený stredom priestoru na spanie. Vybavením útulne je aj zabudovaný solárny systém s možnosťou osvetlenia a nabitia mobilných zriadení. Solárny panel zabezpečuje dostatok elektrickej energie na každodenné dobitie kvalitnej 60Ah batérie. Útulňa bola vybudovaná Občianskym združením s názvom Cesta hrdinov SNP, ktoré má za cieľ popularizovať a prezentovať turistickú magistrálu Cestu hrdinov SNP.

Kaplnka Panne Márii Snežnej pri obci Úhorná je staré pútnické miesto zasvätené Panne Márii Snežnej. Leží pod výhľadovým vrchom Hekerová (1260 m n.m.) vo Volovských vrchoch v podcelku Zlatý Stôl. Pri kaplnke sa nachádza prístrešok, ktorý slúži pre slávenie liturgií pod holým nebom. Ďalej sa tu nachádza krížová cesta so 14 krížmi. Odpust sa tu koná každoročne v prvú augustovú sobotu a nedeľu, samotný sviatok Panny Márie Snežnej, ktorý pripadá na 5.8. Pôvodná drevená kaplnka v Úhornej, chýrna svojimi starožitnosťami, bola posvätená 31.5.1813. Voda, vytekajúca z prameňa pri kaplnke má liečivé účinky. Oddávna sem prichádzajú matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi prosiac o ich uzdravenie.

V lete roku 1925 sa v blízkych kúpeľoch Štós liečil bohoslovec Štefan Herko. Mal tuberkulózu v pokročilom štádiu a vykašliaval z pľúc krv. Pri svojich prechádzkach po okolí sa dostal ku kostolíku i k neďalekému prameňu. V zamyslení nad svojim zdravotným stavom prebdel pri prameni v modlitbách celú noc. Toto miesto si obľúbil a chodieval sem častejšie. Prosil Pannu Máriu o svoje uzdravenie a sľúbil jej, že ak sa uzdraví, postaví jej priamo pri prameni kaplnku. Jeho zdravotný stav sa zlepšil, v roku 1929 bol vysvätený za kňaza a splnil svoj sľub. Pri prameni postavil kaplnku a do nej vložil dvojmetrovú sochu Panny Márie. Kamene z bieleho kremeňa na stavbu kaplnky – jaskyne, priniesla mládež z Úhornej, zo Smolníka a Krásnohorského Podhradia. Dňa 15.8.1932 bola v kostole v Krásnohorskom Podhradí posvätená socha trpiaceho Spasiteľa s dvoma adorujúcimi anjelmi a mládež ju v slávnostnej procesii priniesla do novej kaplnky postavenej v tom istom roku. Kňaz Štefan Herko vďačný Pánu Bohu a Panne Márii za svoje uzdravenie na mieste pôvodnej kaplnky z roku 1813 začal z vlastnej iniciatívy budovať nový kostol. So stavbou začal v roku 1937. Kostol postavili z milodarov veriacich farnosti a okolia. Bol postavený nový oltár, na ktorom umiestnili pôvodný obraz Madony s Dieťaťom. Posviacka kostola sa konala 10.8.1941. Štefan Herko bol profesorom náboženstva na gymnáziu v Zlatých Moravciach a rád sa vracal na toto pútnické miesto.