Home » Poletíme na Holubiu horu

Poletíme na Holubiu horu

Pohľad na vyhliadku pod Holubou horou

V Slovenskom krase nájdeme Holubiu skalu a to ma priviedlo k inej skale s podobným názvom – Holubia hora. Samotný vrchol je zalesnený, avšak necelý kilometer pod ním sa nachádza zaujímavá vyhliadka pod Holubou horou. K nej sa dostaneme z Dargovského priesmyku okolo bývalých kúpeľov Borda prevažne po značených ale aj cyklistických lesných cestách. na začiatku trasy uvidíme ako prvé nemecké bunkre. Ďalšou zaujímavosťou na trase už za vyhliadkou je vrchol Lazy s pôvodne poľovníckou chatou. Pri nej vieme stráviť viac času opekaním. Okruh zakončíme okolo rázcestia Mochnáč na ceste späť k Dargovskému priesmyku.

Trasa

Dargovský priesmykBorda-kúpele vyhliadka pod Holubou horouLazyPod PecamiMochnáčDargovský priesmyk
13,7 km; +511 m / –511 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:10 h do Slanca, centrum

Návrat os. vlakom o 13:32 / 15:23 h z Ruskova do Košíc. Príchod na ŽS o 13:49 / 15:49 h.


Zaujímavosti na trase

Prívlastok kúpele Borda je už len dávna história. Jednalo sa o vaňové kúpele. Návštevníci boli s rôznych vrstiev. Chodili sem nie len majetní ľudia. Vtedy, keď tu na dedinách ľudia nemali vodovod, kúpeľňu, tak taký kúpeľ vo vani bol pre nich vzácny. Borda bola obľúbeným výletným miestom, hlavne obyvateľov z neďalekých Sečoviec po druhej svetovej vojne. Robili sa tu rôzne kultúrne a športové podujatia, napr. každoročne v júni tzv. Stretnutie mládeže z celého okresu Trebišov. V zime sa usporadúvali lyžiarske bežecké preteky, často aj za účastí pretekárov z celého Československa. Potom si tu urobili VSŽ podnikové rekreačné stredisko. Fungoval hotel, reštaurácia a celoročne otvorený bufet v drevenej búdke. Po revolúcií v 89-tom “skapal pes”. Bola zatvorená reštaurácia, prestali sem ľudia chodiť. Akoby, nie je krčma, nie je turistika”. Je to obrovská škoda, lebo toto miesto uprostred lesa je vhodným miestom pre rodinné výlety s deťmi.

Slanské vrchy neoplývajú mnohými prirodzenými výhľadmi, pretože aj hrebene sú tu väčšinou zalesnené. Občas sa nejaká pekná vyhliadka objaví po lesnej ťažbe. Predsa len, existuje jedna 180-stupňová vyhliadka v Dargovskej časti Slanských vrchov – vyhliadka Holubia hora označená bielou šípkou. Je to plošina cca 5 x 2 m veľká na vrchole asi desať metrov vysokej kolmej steny rozdelenej do dvoch pod sebou uložených terás. Najlepší prístup je z bývalých kúpeľov Borda. Prístup je po lesných cestách a v závere sa pred nami objaví nádherná scenéria.

Netreba byť na Svätojánsku noc na Lysej, lebo vtedy tam bosorky byliny zbierajú. Hovorili starí ľudia o Lazoch. Nevieme presne, kedy a kto zmenil názov toho kopca v Slanských vrchoch Lysá na Lazy (859 m n.m.). Cesta tam z Bordy-kúpele trvá miernou chôdzou vyše hodiny po modrej značke. Prechádzka tam je ideálna. Najprv pôjdeme chvíľu miernym stúpaním po asfaltovej ceste, nasleduje dosť prudké stúpanie na zahriatie. Potom zase mierne stúpanie a po hodinke chôdze sa pred nami objaví dolná lúka s chatou ukrytou pod stromami. Pôvodnú chatu dal postaviť gróf Forgáč, ako poľovnícku. Posledným majiteľom chaty bol Kelemen Forgáč Waldbott (manžel Alžbety Forgáčovej). Ešte v tridsiatich rokoch minulého storočia sa s ním zoznámili členovia Klubu Slovenských turistov a lyžiarov zo Sečoviec, ktorí tam chodili. Keď sa blížila vojna v roku 1938, Koloman dal kľuče od chaty týmto turistom, aby ju užívali kým sa nevráti a odišiel do Budapešti, aby sa vyhol približujúcej sa vojne. Bohužial osudu neušiel, pretože v marci 1945 zomrel pri bombardovaní mesta.  Počas 2. svetovej vojny bola chata značne poškodená. Pretože bola neobývateľná, pri lyžiarskych pretekoch sa využíval bunker poniže chaty. Začiatkom päťdesiatich rokov začali priaznivci lyžovania a turistiky zo Sečoviec z obnovou tejto chaty. Lazy sa znovu stali obľúbeným výletným miestom sečovských turistov a lyžiarov.