Home » Ondrejisko či Borovniak

Ondrejisko či Borovniak

Oddychová lavička na Borovniaku

Na vrchol Ondrejisko vedie cesta od parkoviska v osade Dobšinská ľadová jaskyna, kde sa začína žltá značka, vedúca hore nevýraznou Samelovou dolinou na Nižnú záhradu. Tu odbočíme doprava po červenej značke, po zvlnenom teréne do výraznejšieho sedielka s prameňom. Odtiaľ ďalej doprava po červenej značke, v stálom stúpaní po výraznejšom rebre až na vrchol Ondrejisko. Návrat je možný zo sedielka ďalej po červenej značke na Čuntavu a Besník až do Telgártu.

Trasa

Dobšinská ľadová jaskyňaStrmá prťOndrejisko / Borovniak (1270 m n.m.) – Pred ČuntavouBesníkTelgárt
15,6 km; +667 m / –667 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 5:27 h do Margecian (6:03 h). Prestup na os. vlak o 6:07 h do Dobšinskej ľadovej jaskyne (7:45 h).

Návrat os. vlakom o 16:12 h z Telgártu do Margecian (17:53 h). Prestup na os. vlak o 17:55 h do Košíc (18:33 h).


Zaujímavosti na trase

Slovenský raj je lokalitou plnou očarujúcich krasových roklín, jaskýň či vodopádov. Nachádzajú sa tu taktiež krásne vrchy a vyhliadkové miesta. Jedným z nich je najvyšší vrch Slovenského raja – Ondrejisko s najvyšším bodom masívu – Borovniak. Vďaka jeho holému a širokému vrcholu, nebudeš vedieť, kam sa skôr pozerať. V plnej kráse sa Ti predvedú okolité hory – samotný Slovenský raj s dolinou Hnilca, dominantná Kráľova hoľa, hrebeň Nízkych Tatier, Stolické vrchy a Muránska planina. Tesne pod vrcholom je situovaná drevená lavička, ktorá je stvorená na chvíľku oddychu a rozjímania nad okolitou krásou prírody. Borovniak je ideálny aj na ďalšie potulky, z každého miesta ponúka vždy iný výhľad. Túra do tejto oblasti nie je náročná, avšak aspoň pol dňa by si si na ňu mal vyčleniť. Borovniak je dostupný po značenom turistickom chodníku, východiskom túr môže byť Telgárt, Čuntava či Dobšinská ľadová jaskyňa.

Vrcholová časť Borovniaka je zalesnená, no časť úbočí je odlesnená a poskytuje zaujímavé výhľady. Z vhodných častí sú okrem okolitých vrchov Slovenského raja jedinečné výhľady najmä na Stolické vrchy a blízku Kráľovu hoľu.