Home » Okruh v Nízkych Tatrách

Okruh v Nízkych Tatrách

Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier

Demänovská dolina predstavuje centrálnu a najnavštevovanejšiu časť Nízkych Tatier. Našu okružnú túru začneme pri Demänovskej jaskyni Slobody, ktorú môžeme navštíviť na začiatku alebo konci túry. Najprv vystúpime na vrch Siná na západ od doliny. Po horskom hrebeni prejdeme na juh na vrch Poľana a na hlavný hrebeň, kde sa napojíme na Cestu hrdinov SNP a po kamennej a pasienkovej ceste dôjdeme na Chopok s Kamennou chatou, kde si môžeme dať občerstvenie alebo prespať do druhého dňa. Po Ceste hrdinov budeme pokračovať až do Krupového sedla, odkiaľ si odskočíme na najvyšší vrch trasy – Ďumbier. Po rovnakej trase sa vrátime z vrchu do sedla. Serpentínami zídeme pod Krúpovu hoľu a po horskom hrebeni zamierime na sever až na Krakovu hoľu, ktorá leží na krátkej odbočke z hrebeňa. Po návrate z vrchu sa bude hlavný hrebeň stáčať na seve-rozápad až západ. Na jeho konci budeme strmo klesať do Demänovskej doliny, kde sme túru začali.

Trasa

Demänovská jaskyňa SlobodySedlo SinejSiná (1560 m n.m.) – Sedlo Sinej – Poľana (1890 m n.m.) – Chopok (2024 m n.m.) – Ďumbier (2046 m n.m.) – Krúpova hoľa (1922 m n.m.) – Prašivá (1667 m n.m.) – Krakova hoľa (1752 m n.m.) – Sedlo Machnaté (1450 m n.m.) – Demänovská jaskyňa Slobody
33,3 km; +2851 m / –2855 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:30 h na parkovisku pri Demänovskej jaskyni Slobody

Návrat autami od Demänovskej jaskyni Slobody

Ubytovanie

Kvôli dlhej trase a veľkému prevýšeniu je vhodné prespať na Kamennej chate pod Chopkom alebo na Chate M.R.Štefánika pod Ďumbierom


Zaujímavosti na trase

Pohorie Nízke Tatry sa tiahne v dĺžke 80 km smerom zo západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Hlavný hrebeň dosahuje s tromi vrcholmi výšku cez 2000 m n.m. Najvyššie vrcholy Ďumbier (2043 m n.m.), Chopok (2024 m n.m.), Dereše (2004 m n.m.) a Kráľova hoľa (1948 m n.m.) poskytujú jedinečné výhľady na pohoria a údolia Slovenska. Nízke Tatry sú po Vysokých Tatrách druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska. Vzniklo tu množstvo hotelov, autokempingov, vlekov a stredísk turistiky a cestovného ruchu. Pre turistov je príťažlivý úsek hrebeňovky od Chopka k Čertovici, ktorý poskytuje nádherné výhľady do nízkotatranských dolín na severe i na juhu. V severnej časti leží Demänovská dolina s rekreačnými osadami pri vstupe do doliny. V strednej časti pohoria je lyžiarske stredisko v sedle Čertovica. V západnej časti pohoria je hlavným východiskom na túry obec Donovaly, vo východnej časti Liptovská Teplička a Telgárt. Hlavným turistickým východiskom do oblastí Demänovskej doliny je Liptovský Mikuláš. V Nízkych Tatrách sa nachádzajú jaskyne – Bystrianska jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Jaskyňa mŕtvych netopierov a Važecká jaskyňa. V roku 1978 boli Nízke Tatry vyhlásené za národný park (NAPANT).


Siná (1560 m n.m.) je nenápadný kopec po pravej strane pri vstupe do Demänovskej doliny, je sčasti skalnatý, sčasti lúčnatý. Vrch je mohutný a je súčasťou horského chrbta, ktorý sa tiahne z juhu od Poľany cez Bôr až na Sinú, kde sa rozdvojuje. Celá oblasť je zalesnená s hrebeňami a vrcholovou lúčnatou časťou. Vďaka prijateľnej nadmorskej výške a polohe je Siná obľúbeným cieľom turistov, umožňujúca zaujímavé výhľady do okolia. Okrem okolitých vrchov pohoria sú veľmi dobre pozorovateľné Západné Tatry, Oravské Beskydy, Chočské vrchy, Krivánska Fatra a Oravská Magura.

Chopok (2024 m n. m.) je tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier. Ide o turisticky vyhľadávaný vrchol v lete aj zime s rozsiahlym kruhovým výhľadom. Môže za to jednoduchá dostupnosť lanovkami, ktoré zo severu z Jasnej a z juhu zo Srdiečka pohodlne vyvezú turistov na hrebeň pod samotný vrchol. Vrch tak býva častým východiskom túr na Ďumbier a ku Chate generála Milana Rastislava Štefánika.

Ďumbier (2046 m n.m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier a preto je veľmi známy a často navštevovaný. Leží na hlavnom hrebeni vo východnej časti Ďumbierskych Nízkych Tatier na červenej značke Cesty hrdinov SNP. Láka skvelým kruhovým výhľadom na kraj i horstvá stredného Slovenska i svojou majestátnosťou. Vrch je i miestom niekoľkých tragédií, pretože je na ňom niekoľko pamätných tabúľ na nešťastných turistov, ktorý tu prišli o život. Ďumbier je taktiež vrcholom stelesňujúcim národnú hrdosť, pretože v okolitých horách sa odohrávali boje SNP, čo v Nízkych Tatrách pripomína mnoho pamätníkov ako aj slovenský dvojkríž priamo na vrchole tohto kopca. Na Ďumbier sa dá vyjsť relatívne naľahko s uľahčením pomocou lanoviek. Výstup na na vrchol je hodnotnou túrou, jednou z najkrajších túr, aké môžeš na Slovensku podniknúť.

Krakova hoľa (1752 m n.m.) je súčasťou dlhej rázsochy vybiehajúcej severným smerom na vrchol Poludnica. Krakova hoľa je menej navštevovaný vrchol Nízkych Tatier, ktorý však ponúka zážitky z nízkotatranskej divočiny mimo turistických más, ktoré podčiarkujú mimoriadne pôsobivé výhľady na Liptov. Krásne sú tu pohľady na severnú stenu Ďumbiera a hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, ktoré si vychutnáš cestou k tomuto kopcu. Túra na Krakovu hoľu je celkom náročná, vyžaduje absolvovanie brodenia sa kosodrevinou i rúbaniskami. Záverečné výhľady však stoja za návštevu tohto menej vyhľadávaného vrchu.