Home » Od čertov po jelene

Od čertov po jelene

Úzke miesto Hájskej tiesňavy v oblasti Čertovho mostu

V oblasti Čertovho mostu nebudeme navštevovať známe jaskyne, ale vydáme sa žľabom na Jasovskú planinu. Dostaneme sa na lúky v oblasti Dúbrava a potom k Sedlu Železná brána. Stále budeme prechádzať otvoreným terénom so skupinami briez až po Sedlo Krížna poľana. Po žltej značke a nakoniec neznačeným terénom vyjdeme na Jelení vrch – najvyšší vrch v oblasti. Po nezalesnenom južnom svahu Jelenieho vrchu zídeme k Hačavského sedlu na západe od rovnomennej obce. Krátkym, ale strmým klesaním zídeme do Hačavy a po asfaltke v Hájskej tiesňave sa vrátime k Čertovmu mostu.

Trasa

Čertov mostSedlo Železná brána Gordanova jaskyňaSedlo Krížna poľanaJelení vrch Hačavské sedlo Hačava Čertov most
11 km; +548 m / –548 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:30 h pri skale Čertov most v Hájskej tiesňave

Autami z Hájskej tiesňavy


Zaujímavosti na trase

Gordánova jaskyňa je fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 42 metrov a hĺbkou 15 metrov rozšírená banskou činnosťou. Nachádza sa na Jasovskej planine v nadmorskej výške 755 m n.m. v katastri obce Hačava.

Dĺžka: 42 m; hĺbka: 15 m; GPS: N 48°39.61667′ E 20°51.45000′

Jelení vrch (947 m n.m.) leží na hranici Volovských vrchov a NP Slovenský kras. Vrch nazývaný aj Valgata dostal pomenovanie po významnom hajtmanovi Martinovi Valgatovi. Valgata tu chodil rád na poľovačky so svojou družinou. Na vrchole sa nachádza mohutná veža vysielača televíznych, rozhlasových a GSM signálov. Severný svah vrchu je v súčasnosti zalesnený, južná časť vrcholovej časti je odlesnená. Odlesnená časť vrchu, ktorú tvorí vrcholová lúka ponúka jedinečné výhľady do okolia. Vrcholové lúky a brezové háje sú posiate obrovským množstvom chránených kvetov.

Obec Hačava sa nachádza na konci Hájskej doliny vo výške 650 m vo východnej časti Slovenského krasu. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1345. Prví obyvatelia boli baníci nemeckého pôvodu a prišli sem v druhej polovici 14. storočia. Neskôr sa prisťahovali rusínski pastieri, ktorí vytvorili dnešnú formu dediny a celého okolia. Zaoberali sa s pasením, drevorubačstvom, výrobou sediel, tažbou železnej rudy a výrobou dreveného riadu. Dnes v obci dominuje slovenská národnosť. Obec ležala v oblasti, kde sa hranice Turnianského panstva stýkali s hranicami majetku Jasovského kláštora a mesta Smolník. V obci sa zachovali nádherné pôvodné drevenice, ktorá sa radia medzi najzaujímavejšie pozoruhodností v oblasti. Dnes už ustupujú novým chalupám. Okolité planiny, horné lúky a krasové útvary sú príťažlivé pre turistiku. Vedú tu viaceré turistické trasy a jedna cyklistická, ktorá spája Hájsku dolinu, Zádielsku planinu a Zádielsku dolinu. V Hačave začína náučný chodník Horné Lúky, ktorý sa končí nad Zádielskou tiesňavou. Asfaltová cesta do Hačavy pôvodne končila pri Čertovom moste. Ked bol v roku 1972 prechod za pomoci trhavín rozšírený, mohla byt cesta dokončená až do obce. Dnes je tu obľúbená chalupárska lokalita.