Home » Objavy pod Sivcom

Objavy pod Sivcom

Pohľad na Veľkú jaskyňu nad Suchým Vodopádom

Sivec (781 m n.m.) je najkrajší výhľadový vrch pohoria Čierna hora. Vrchol má ostré skalné bralá a priľahké strmé svaly. Pod Sivcom sa nachádza niekoľko desiatok jaskýň. Z nich, Sivecká Galéria (cca 630 m n.m.) je najväčšia z troch jaskýň nachádzajúcich sa priamo vo svahu Sivca nad dolinou Malý Ružínok. Ďalšia jaskyňa, Veľká jaskyňa nad Suchým Vodopádom (cca 591 m n.m.) je najväčšia jaskyňa v údolí Suchý vodopád.

Trasa

Nad chatou Spojov – Priehyba pod SivcomSivecSivecká Galéria Veľká jaskyňa nad Suchým VodopádomPriehyba pod Sivcom – Nad chatou Spojov
6 km; +470 m / –470 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h na križovatke nad chatou Spojov na ŽTZ

Návrat autami z križovatky nad chatou Spojov


Zaujímavosti na trase

Sivec (781 m n.m.) je vrcholové bralo je pretiahnuté do úzkeho skalného hrebienka v dĺžke niekoľko desiatok metrov. Z brala je pekný výhľad na vodnú nádrž Ružín, Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry. Na skalom brale je umiestnená plechová skrinka, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha.

Sivecká Galéria (630 m n.m.) je najväčšia z troch jaskýň nachádzajúcich sa priamo vo svahu Sivca nad dolinou Malý Ružínok. Jaskyňa leží len pár centimetrov pod povrchom. Má tri vchody. Najväčší vchod je oválneho tvaru a smeruje na sever do strmého žľabu. Vysoký je dva metre a široký až sedem metrov. Pred týmto vchodom rastie veľký buk. Ďalší vchod je na druhej strane chodby oproti hlavnému vchodu. Tento vchod je v súčasnosti zahradený napadanými kameňmi a drevom, je však prielezný. Tretí vchod leží len kúsok od druhého vchodu východným smerom. Ide taktiež o vysypané okno takmer dokonalého obdĺžnikovitého tvaru s rozmermi 2 m na výšku a 0,6 m na šírku. Jaskyňa je relatívne veľká, priestranná s hlavným smerom na sever (od druhého k hlavnému vchodu). Dno sa mierne zvažuje a asi v polovici je mierny skok. V jaskyni sa nachádza provizórny stolík a taktiež ohnisko s konštrukciou na grilovanie pri hlavnom vchode.

Dĺžka: 17 m; GPS: N 48°50.66167′ E 21°6.21252′

Veľká jaskyňa nad Suchým Vodopádom (591 m n.m.) je najväčšia jaskyňa v údolí Suchý vodopád. Jaskyňa sa nachádza vo vrchnej časti tohto údolia, uprostred dolinky v skalnom výstupku. Vchod do jaskyne je viditeľný už z diaľky – odspodu. Rozmery vchodu sú 6 m na šírku a 1,2 m na výšku. Vo vstupnej časti sa zvyšuje strop na 1,8 m, taktiež priestorovo je jaskyňa väčšia. V tejto časti sa nachádza ďalší vchod do jaskyne, ktorý predstavuje akýsi komín. Pod komínom leží ohnisko. Táto vstupná časť je využívaná na bivakovanie.

Dĺžka: 12 m; GPS: N 48°50.59567′ E 21°6.34650′