Háj je malá malebná dedina v Slovenskom krase. Prvý raz som Háj navštívil v roku 2015, keď som prvý raz prišiel do Krasu, aby som si prešiel s turistami Jasovskú planinu. Od tej doby uplynul nejaký ten rok a ja som zistil, že Háj je pre mňa najkrajšia dedina na Slovensku. Žijú to zaujímaví ľudia a nachádza sa tu viacero turistických zaujímavostí, či už priamo v obci alebo v neďaleko okolí. Rád sa tu vraciam, dokážem vymyslieť nové túry alebo si idem hľadať jaskyne. Ak budem parafrázovať jedného známeho jaskyniara: sú aj objektívne krajšie miesta, ale ja mám Kras najradšej. Poďme sa spolu pozrieť, čím nás môže Háj osloviť.
Zaujímavosti v Háji
Zranený Anjel
Zranený Anjel s odlomeným krídlom slúžil ako rekvizita vo filme Za nepriateľskou líniou. Anjel stál na západnom okraji Zádielskej planiny približne na úrovni Zádielskej chaty. Po ukončení filmovania zanechal štáb anjela a keďže viacero obcí mali o neho záujem, vyhrala nakoniec obec Háj, zrejme preto, že v nej začína modrá turistická značka tzv. angyal út. Aktuálne anjel stojí na cintoríne, kde stojí aj rímskokatolícky kostol sv. Jozefa. Informácie o anjelovi sú uvedené na informačnej tabuli pred ním.
Veža na Vlásku
Veža na Vlásku pochádza z rozprávky Na vlásku. A tak sa raz manažér p. Peter Šimkanin rozhodol, že urobí jej funkčnú kópiu. Stavba trvala viac než 10 rokov. Raz sme sa objednali na návštevu a keď sme po schodoch vyšli do “obývačky” veže, celý ten interiér vo mne vyvolal pocit genius loci. Nie len veža, ale aj jej interiér má svoj jedinečný štýl. Aktuálne sa pri veži stavia kúpeľňa a WC. Peter je veľmi praktický a kreatívny človek, ktorý sa venuje aj iným úžasným činnostiam. V prípade záujmu o Vežu na Vlásku môžeš použiť kontakt na Facebooku.
Hostinec Presso pod Skalou
Po každej túre sa veľmi teším na nejakú krčmu alebo reštauráciu. Mám hlad, smäd alebo si chcem pokecať. Som rád, že v Háji sa jedna takáto krčma nachádza – Presso pod Skalou. Okrem nápojov ponúka aj rýchle jedlá, polievky a pizzu. Cez víkend v krčme pracuje prevádzkarka p. Katarína O., s ktorou sa oplatí stratiť nejedno slovo o turistike v okolí. Určite podpor miestnych podnikateľov, keď tu prídeš na túru.
Ubytovanie v Háji
V strede obce na poschodí obecného úradu sa nachádza turistická ubytovňa. K dispozícii je deväť 2-lôžkových izieb s možnosťou prístelky. V spoločenskej miestnosti je TV a kuchynka . Pripojenie na internet pomocou WIFI. Cena (rok 2025): 12 eur / osoba (viac nocí), 15 eur / osoba (1 noc).
Tel: 055 466 25 28, mobil: 0904 692 955
Adresa: Háj 112
Parkovanie v Háji
Parkoviska v Háji zvládajú niekoľko desiatok áut. Prvé nenápadné parkovisko sa nachádza vpravo pri vstupe do dediny oproti futbalovému ihrisku. Druhé parkovisko je hneď v obci vpravo pri cintoríne. Ďalšie parkovisko je ďalej pri turistickej ubytovni. Pár miesto na parkovanie je vyhradených pre návštevníkov hostinca. Auta sa zvyknú tlačiť aj pri Hájskych vodopádoch. Parkovanie áut je možné len pri Veľkom Hájskom vodopáde. Na ceste je osadená značka – zákaz parkovania.
Pre pozorné oči
Pozorné oči si určite všimnú, čo všetko ešte sa v Háji nachádza. Obcou preteká Hájsky potok v ktorom si niekedy umývame topánky, ak prichádzame veľmi zablatení do krčmy alebo do auta. V strede obce vznikla vyrezávaná socha anjela, aj keď vyzerá tak žensky – ako anjelica. Blízko turistickej ubytovni rastie dula. Bežne tu vidím zrelé plody, keďže v surovom stave sú nepoužiteľné. Nájdeš aj Ty niečo zaujímavé v Háji a okolí, čo som tu nespomenul? Určite sú tam zaujímavosti, ktoré som si nechal pre seba.
Osobnosti v Háji
Hájske hrnčiarstvo – Amália Holíková
Pani Amália Holíková je nadšená hrnčiarka, ktorá vypaľuje keramiku a vedie hrnčiarske kurzy. Jej keramická dielňa slúži na ručnú výrobu úžitkového riadu, kópií pravekej a stredovekej keramiky. Pani Holíková žila a tvorila 25 rokov na Liptove. Do Hája sa presťahovala pred viac 10-timi rokmi do starého gazdovského domu, kde predáva keramiku priamo zo svojho hrnčiarstva. Ak máš záujem niečo kúpiť a vidieť jej dielňu, môžeš hrnčiarstvo kontaktovať na Facebooku. Ja sa zvyknem zastaviť niekedy v nedeľu, keď je najväčšia šanca na stretnutie.
Mineralolog Ján Holečko
Pán Holečko má viac než 30-ročné skúsenosti s hľadaním a opracovaním minerálov. Zároveň má obdobne dlho rovnaké skúsenosti s vedením túr v turistickom klube. Ak k pánovi Holečkovi nemu niekedy zavítaš, určite bude dlho a pútavo rozprávať o svojich skúsenostiach a zážitkoch. Je možný tiež predaj minerálov. Predajné burzy minerálov sa pravidelne organizujú aj mimo Hája. Raz sme sa s Jankom vydali na túru za účelom hľadania minerálov v okolí. Dúfam, že ešte niekedy si ďalšie túry naplánujeme.
Manažér Peter Šimkanin – Veža na Vlásku
Veža na Vlásku pochádza z rozprávky Na vlásku. A tak sa raz manažér p. Peter Šimkanin rozhodol, že urobí jej funkčnú kópiu. Stavba trvala viac než 10 rokov. Raz sme sa objednali na návštevu a keď sme po schodoch vyšli do “obývačky” veže, celý ten interiér vo mne vyvolal pocit genius loci. Nie len veža, ale aj jej interiér má svoj jedinečný štýl. Aktuálne sa pri veži stavia kúpeľňa a WC. Peter je veľmi praktický a kreatívny človek, ktorý sa venuje aj iným úžasným činnostiam. V prípade záujmu o Vežu na Vlásku môžeš použiť kontakt na Facebooku.
Jaskyniari
V obci sa nachádza speleoklub Cassovia. Ja som však členom ďalšieho oddielu – MEANDER-Hájsky klub športovej speleológie. Predsedom je pán Tomáš F. Vážni záujemci o členstvo sa môžu učiť zlaňovať do vybraných jaskýň pod vedením predsedu, ktorý je zároveň skúsený inštruktor zlaňovania. V prípade záujmu o členstvo, ktoré sa po roku obnovuje, môžeš kontaktovať oddiel emailom na hufihu@seznam.cz.
Zaujímavosti v okolí Hája
Drienovecký stacionár
Drienovecký stacionár je ornitologická stanica medzi Hájom a Drienovcom. Tím ornitológov má tu stanicu (karavan), v ktorej pôsobí na jar a jeseň. Pozor, celá oblasť stojí na mokradi, preto sú tu drevené mostíky. Ornitológovia tú majú nainštalované siete, do ktorých chytajú a krúžkujú vtáky. Na informačnej tabuli na mieste sú zobrazené chodníky a miesta so záchytnými sieťami. Ak navštíviš ornitológov, tak počas ich hodinových obhliadok Ťa radi vezmú so sebou skontrolovať siete. Na lúke a okraji planiny pri stacionári rastú na jeseň huby, hlavne pôvabnice a bedle.



Jaskyňa Skalistý potok
Jaskyňa Skalistý potok s dĺžkou cez 8 km je aktuálne najdlhšia jaskyňa v Slovenskej časti Slovenského krasu. Jaskyňa má zároveň veľké prevýšenie (345 m). V jaskyni sa nachádza až 25 sifónov. Jedna vetva jaskyne vedie od úpätia Jasovskej planiny do svahu. Druhá vetva vedie do stredu Hája. Jaskyňa má dva umelé vchody. Spodný vchod na úpätí planiny je ľahko prístupný a je zamrežovaný. Horný vchod sa nachádza pomerne vysoko skrytý v strmom svahu planiny a je tiež zamrežovaný. V jaskyni pravidelne pracujú jaskyniari.
Hájska tiesňava
Hájska tiesňava je tzv. menšia sestra Zádielskej tiesňavy. Nie je až toľko navštevovaná, lebo je husto zalesnená a kolmé skalné bralá sú len na niektorých miestach. A keďže vedie cez ňu cca 4 km dlhá asfaltka, aj keď so žltou turistickou značkou, tak stačí cez ňu prefrčať autom. Tiesňava predeľuje Jasovskú a Zádielsku planinu. Na obe planiny je možné vystúpiť, ale nie priamo z tiesňavy, avšak z Hája alebo Hačavy. Cez celú tiesňavu tečie Hájsky potok. Na potoku v spodnej časti sa vyťažením travertínu vytvorilo 10 Hájskych vodopádov. Vzdialenosť medzi najnižším a najvyšším vodopádom je cca 500 metrov. V strednej časti je tiesňava zúžená pri skale Čertov most.
Hájske vodopády
Na hornom konci Hája začína 10 Hájskych vodopádov vytvorených na Hájskom potoku vyťažením travertínu. Vodopády majú výšku 1 – 7 metrov. Vzdialenosť medzi najnižším a najvyšším vodopádom je cca 500 metrov. K vodopádom sa dá ísť opatrne peši striedavo jedným alebo druhým okrajom potoka alebo pohodlnejšie po asfaltke. Z asfaltky potom treba zísť dole k vodopádom. Smerovníky z asfaltky vedú k Dolnému, Strednému a Veľkému a Hornému vodopádu. Pri Strednom vodopáde je vidno vyťažený travertín. Parkovanie áut je možné len pri Veľkom Hájskom vodopáde.



Stará hradná cesta – várút
V Hájskej tiesňave sa nachádza viacero svahových dolín. Žiadna z nich však nie je turisticky prístupná. Medzi najznámejšie doliny patrí Stará hradná cesta, ktorá ústi na Zádielsku planinu. Ako z názvu vyplýva, kedysi sa riadne využívala. Aktuálne nie je turisticky prístupná, avšak je možné ju navštíviť v rámci exkurzie Edutrek Slovakia. Dolina nie je udržiavaná. Môže byť v nej veľa spadnutého lístia, popadané stromy alebo kamene. Po okrajoch doliny v strmých skalách sa nachádza niekoľko malých neverejných jaskýň.
Skala Čertov most
Najužšie miesto v Hájskej tiesňave sa nazýva Čertov most. Skala kedysi spájala Zádielsku a Jasovskú planinu. V roku 1912 Talianski vojaci vytvorili asfaltovú cestu medzi obcami Háj a Hačava. V roku 1974 bol Čertov most prestrelený, aby tade mohli jazdiť autobusy. Skala je prirodzene vhodná na horolezenie. Pod ňou je široký priestor na parkovanie áut. V Čertovej skale sa nachádza neverejná jaskyňa s vysokým vchodom – Čertova jaskyňa (Vrania diera). Výstup k jaskyni je strmý. Jaskyňu je možné navštíviť v rámci exkurzie Edutrek Slovakia.
Planiny v okolí Hája
Háj sa nachádza neďaleko hlavného ťahu z Košíc do Rožňavy. Stačí na začiatku Turne n.B. odbočiť vpravo popod Turniansky hrad a človek sa ocitá v ústi dlhej doliny. Vpravo sa za lúkami týči Jasovská planina, ktorá sa k nám približuje zároveň s Hájom. Vľavo bližšie k nám sa tiahne Zádielska planina. Sú to moje najkrajšie planiny, ktoré tu stručne popíšem. Nemenej rád mám Borčiansku planinu, ku ktorej vedie prístup dosť naokolo. V Slovenskom krase spoznávam planiny veľmi pomaly z východu na západ. Aktuálne ma zaujíma Horný vrch a občas moje oči zablúdia na Dolný vrch a Silickú planinu. Prvé zážitky sú však najsilnejšie, preto mám rád Háj a bezprostredné planiny.
Jasovská planina
Keď idem z Košíc do Slovenského krasu, ako prvú vidím Jasovskú planinu. Od Moldavy n.B. už vidím kvestu Vysoká – najvyšší vrch južnej časti planiny. Výstupiť na planinu sa dá z mnohých smerov – z Drienovca, Moldavy n.B., Debrade, Jasova, Medzeva, Hačavy a samozrejme Hája. Jedna z tradičných trás je modrá značka medzi Drienovcom a Hájom, ktorá vedie údolím Miglinc a strmo zostupuje pod názvom angyal út do Hája. Pred horným koncom Miglincu sa tiahne pomerne dlhý starý jabloňový sad, ktorý považujem za moje najobľúbenejšie miesto na svete. Na planine nie je veľa vyhliadok. Na hrane planiny nad Hájom sa dá posedieť na rampe paraglajdistov s výhľadom na Turniansky hrad. Zo Šugovskej vyhliadky vidno na Medzev. Veľký pekný výhľadový vrchol je Jelení vrch, ktorý leží už tesne za hranicou Slovenského krasu. Ďalší vrchol je Vysoká s výhľadom na hrebeň Volovských vrchov. Na planine však treba obdivovať všadeprítomnú prírodu ako sú krasové skaly, lúky, pokrútené duby, samostatné borovice a brezy. Pekné miesto je Rastlinný kostol a vyvieračka sv. Ladislava na východom okraji Jasovskej planiny. Je k nim pohodlný prístup z Debrade. Na severe planiny vteká do potoka Teplica prítok s názvom Veľký prameň, ktorý vytvára dve jazierka a malý vodopád.



Zádielska planina
Keď sme raz boli na Želiarskych lúkach, povedala mi kamoška Monika, že je to jej najkrajšia planina. A ja som si uvedomil, že na tom niečo je. Zvyknem si prejsť naraz jej južnú alebo severnú časť. Začnime pekne z juhu. Na JV cípe Zádielskej planiny sa týči Turniansky hradný vrch. Tradičný výstup je od Turne n.B., ale menej škrapová trasa ide od cesty vedúcej do Hája. Na vrchu stojí Turniansky hrad, ktorý rekonštruuje o.z. Castrum Thorna. Od hradu pokračuje trasa dole do sedla a potom dlho, dlho stúpa okolo kríkoch a po škrapových poliach. Tu sa k nám napojí náučný chodník do Zádiela. Pokračujeme otvorený lesom, rastú tu borievky a liesky. Chodník sa blíži k hrane planiny, kde sú Krkavčie skaly, nádherné vyhliadky skrz Zádielsku tiesňavu na Horný vrch a pohľad na vršok Cukrovej homole. V mieste Okrúhly laz sú stopy po historickom hradisku. Pokračujeme k vyhliadke Na skale, z ktorej vidíme priamo skrz tiesňavu. Odtiaľ môžeme zísť dole k Zádielskej horárni a chate a vrátiť sa cez Zádielsku tiesňavu späť do Zádiela, prípadne popri záhradách až do Turne n.B.
Úplný iný ráz ma severná časť planiny. Začneme prechodom po Želiarskych a Vyšných lúkach. Rastú na nich skupiny stromov. Vyššie les miestami hustne a k bukom a brezám sa pridávajú smreky. Najvyšší vrch – Gréčov je už mimo trasy a ešte je zarastený. Sú tu však ešte dve vyhliadky. Jednu prestavuje Kóta 870 a druhá je Skalka nad Hačavou. Ak by sme však zostúpili do Hačavy od Hačavského sedla, mali by sme výhľad na vysielač na JZ svahu Jelenieho vrchu. Nakoniec sa mi zdá, že Zádielska planina je celkom kompaktná a dá sa dobre popísať. Na niekoľkých odstavcov som však nedokázal uviesť všetky zaujímavé miesta planiny.



Escape room – escape Háj
Na motívy hry “escape room” som vymyslel hru escape Háj, ktorá má aj svoju kešku – mysterku. Cieľom hry je nájsť “únikovú” trasu z Hája a symbolicky ju odomknúť. Vydaj sa do obce a prejdi sa ňou tak, aby si našiel číselné odpovede na nasledujúce dve sady po troch otázkach. Každá odpoveď je číslo 0 až 9. Pozor, musíš prísť na to, kde sa dané miesta nachádzajú. Ak Háj dobre, poznáš, budeš mať výhodu. Ak nie, prejdi sa pozorne po obci. Snaž sa logicky rozmýšľať, ak sa bude pri danej otázke dať, aby si zbytočne veľa nechodil. Niekedy budeš mať možno viac vhodných odpovedí. Aj to k hre patrí.
Keď budeš mať číselné odpovede, dosaď ich do GPS súradníc N 48°37.ABC E 20°51.DEF, aby si vedel, kde bude cieľ Tvojej cesty. A tu sú otázky:
A: Kristove roky, koľko je na balkónoch kvetov?
B: Anjel drevený, či “penový”. Koľko krídiel spolu na sebe majú?
C:
HÁJ => XYZ m n.m. => X + Y + Z = ?
D: Koľko bránok je na spoločnom ihrisku?
E: Idem k Dolnému vodopádu okolo krížov a tabule so štátnym znakom. Na aké číslo sa podobá krátka samohláska v prvom slove?
F: Keď bol Ježiš malý, údajne stretol jedného mnícha, ktorý z jeho podoby vymodeloval sošku. Na koľko zámkov je zamknutý Ježiško?
Keď prídeš na cieľové miesto, nájdeš na ňom dózu s visiacim zámkom. Pre správnu kombináciu zámku a prístup ku keške odpovedz na nasledujúcu otázku:
Skoro ráno chcem ísť do susednej vyššej dediny, auto však nemám. Pri kostole nebývam. Kedy sa na cestu vydám?
Odpoveď na otázku musíš nájsť už skorej v Háji. Ak si geokešer, po otvorení zámku sa môžeš zalogovať do logbooku. Prosím, vráť logbook do dózy. Ak z dózy niečo vezmeš, vlož do nej iný predmet s podobnou hodnotou. Prosím zamaskuj dobre dózu, aby nebola viditeľná. Príjemné hranie.
Niekoľko túr v okolí Hája
Nebudem opakovať, čo všetko sa nachádza v prírode pri Háji. K tomu slúži táto stránka. Väčšina turistov v prírode vyhľadáva vrcholy s výhľadmi. V Krase sú vrcholy obvykle turisticky neprístupné alebo zarastené bez výhľadov. Preto turisticky v Krase dominujú vyhliadky na planinách. A práve na vyhliadky sú zamerané dve z nasledujúcich túr. Niektoré vyhliadky sa nachádzajú mimo turistických trás, ale uvádzam ich tu z dôvodu, že je možné ich navštíviť so sprievodcom. Vyhliadok nad Hájom a Hačavou je však viacej.
Nočná trasa z Hája
Pred výletom počkaj, než sa zotmie, kľudne aj v hostinci PRESSO pod Skalou v Háji. Následne sa vydaj na nočnú adrenalínovú prechádzku okolím Hája. Pozor, chce to riadnu dávku odvahy, kedže trasa začína pri cintoríne. Čaká na Teba niekoľko kilometrov okruhom lesom a lúkami, tak sa na to patrične priprav. Po trase Ťa navedú svetlušky. Nájdu prvú svetlušku, od ktorej sa “odpichni” za ďalšou a ďalšou. Na konci svetluškovej trasy Ťa čaká veľký objav – skrytá malá truhlička. Späť sa môžeš vrátiť po lúke a ceste, budeš to mať rýchlejšie.
Trasa
Háj – potme pri Háji – Skalistý potok – Háj
7 km; +243 m / –243 m
Štart
Na konci krátkej bočnej uličky pri pri cintoríne v Háji. Určite na trasu vyraz až za tmy. Ak parkuješ poblíž, po túre sa pohodlne vrátiš na pôvodné miesto.
Vyhliadky na Jasovskej planine
Na Jasovskej planine si ukážeme si trošku mimo známych trás jednu vyhliadku na severe a jednu na západe planiny. Bude to celkom nenáročná trasa. Z Hačavy sa vieme celkom rýchlo dostať na Jasovskú planinu s malým prevýšením. Odtiaľ pôjdeme na východ a potom na sever k Šugovskej vyhliadke. Potom sa mierne vrátime späť, pôjdeme južnejšie a prídeme na hranu planiny. Na vhodnom mieste nájdeme vyhliadku, z ktorej uvidíme jaskyňu Čertov most, ktorá má vysoký portál. Odtiaľ pomerne rýchlo zídeme do Hačavy.
Hačava – Horné lúky – Šugovská vyhliadka – Vyhliadka na Čertov most – Hačava
11,5 km; +335 m / –335 m
Štart
Na začiatku zelenej trasy v Hačave. Na konci túry sa vrátiš na pôvodné miesto.



Vyhliadky na Zádielskej planine
Na Jasovskej planine si ukážeme si trošku mimo známych trás jednu vyhliadku na severe a jednu na západe planiny. Bude to celkom nenáročná trasa. Z Hačavy sa vieme celkom rýchlo dostať na Jasovskú planinu s malým prevýšením. Odtiaľ pôjdeme na východ a potom na sever k Šugovskej vyhliadke. Potom sa mierne vrátime späť, pôjdeme južnejšie a prídeme na hranu planiny. Na vhodnom mieste nájdeme vyhliadku, z ktorej uvidíme jaskyňu Čertov most, ktorá má vysoký portál. Odtiaľ pomerne rýchlo zídeme do Hačavy.
Hačava – Bez vody – Vyhliadka nad Zádielskou dolinou – Vyhliadky nad Zádielskou chatou – Vyšné a Želiarske lúky – Skalka – Hačava
10,1 km; +326 m / –326 m
Štart
Na malej križovatke pred bývalou školou v Hačave. Na konci túry sa vrátiš na pôvodné miesto.



Teraz niečo zábavné
Keďže v Slovenskom krase žije veľa maďarsky hovoriacich občanov a bohužiaľ, niektorým sa ťažko rozpráva po slovensky, skúšam sa naučiť zopár maďarských slov. Po maďarsky sa učiť neplánujem. Nie je to nutné, ani to nie je ľahká reč pre mňa. Treba sa ju učiť od malička. Tu je pár mojich vydretých slov.
- jeden: egy
- dva: kettő
- tri: három
- štyri: négy
- päť: öt
- šesť: hat
- sedem: hét
- osem: nyolc
- deväť: kilenc
- desať: tíz
- dobré ráno: Jó reggelt
- dobrý deň: Jó napot kívánok
- dobrý večer: Jó estét
- kostol templom
- kčma: kocsma
- cesta: út
- jaskyňa: barlang
- diera: lyuk
- hrnčiarsky dom: fazekasház
- veža: torony
- vyvieračka: forrás
- kedves vagy: si milý
Slovo na záver
Chcel by som navštíviť každú turistickú lokalitu aspoň raz v živote. Sú však miesta, do ktorých sa stále rád vraciam. Takým miestom je obec Háj. V okolí obce sa pripravujú nové turistické aktivity, o ktorých zatiaľ nebudem rozprávať. Dúfam, že raz nastane ten čas. Oblasť nie je preplnená turistami, ale ak tu prídeš, určite budeš rád. Stojí za to podporovať turistiku v Krase. Je tu nádherná príroda a príjemní ľudia.


