Home » Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Z Margecian sa po lávke Červeňák cez Ružín dostaneme k úpätiu vrchu Šľuchta. Začneme stúpať cez lokalitu Na Skalke po miestej zelenej značke. Z nej odbočíme k novej vyhliadke pod Šľuchtou. Strmý terén neumožňuje z vyhliadky priamy výstup na vrchol. Preto budeme musieť traverzovať na juh pod vrchol, napojiť sa na zelenú značku a prudkým výstupom dostať sa na vrchol. Vedľa vrcholu je samostatná vyhliadka Veles. Potom nás čaká postupný zostup na sever okolo vyhliadok Kolovrat, Lada a Dživa. Celý zvyšok trasy budeme už len klesať po zelenej značke ponad chatovú osadu cez lávku Červeňák do Margecian.

Trasa

MargecanyNa Skalke – nová vyhliadka pod Šľuchtou – Šľuchta – vyhliadka Veles – vyhliadka Kolovrat – vyhliadka Lada – vyhliadka DzivaNa SkalkeMargecany
11 km; +764 m / –764 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:27 h do Margecian

Návrat vlakom z Ružína o 13:56 / 14:26 / 14:56 h do Košíc (14:33 / 14:53 / 15:33 h)


Zaujímavosti na trase

Šľuchta, známa i neznáma, je masívny kopec nachádzajúci sa v pohorí Čierna hora medzi obcami Jaklovce a Margecany. Vrcholový hrebeň s troma vrcholmi je zalesnený. Západne od vrcholu sa nachádza Vyhliadka Veles, ktorá poskytuje výhľady až na Vysoké Tatry. Ďalšie tri vyhliadky Kolovrat, Lada a Dživa sa nachádzajúce severne od vrcholu a poskytujú výhľady na Ružín, pohorie Čiernu horu, hlavnú vlakovú trať, dedinu Rolova huta a chatovú osadu Kozinec.

Najkratší výstup na Šľuchtu vedie z Folkmarského sedla po miestnej zelenej značke a trvá asi 1:30 h. Záver výstupu je exponovaný. Trasa pokračuje miernejším klesaním okolo spomínaných troch vyhliadok, lesom, lúkami a závere po ceste do Jakloviec. Kvôli staršej a menej výraznej značke, ktorá sa nenachádza na každej mape, je Šľuchta medzi turistami menej známa.