Home » Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Z Jakloviec sa cez lúku okolo altánku dostaneme na kraj lesa a budeme pokračovať smerom k zelenej značke pod Šľuchtou. Pôjdeme však potom smerom na východ popod vrchol a budeme klesať k novej vyhliadke priamo nad Ružínom. Strmý terén neumožňuje z vyhliadky priamy výstup na vrchol. Vrátime sa späť na zelenú značku a čoskoro vystúpime strmo na Šľuchtu. Vedľa vrcholu je samostatná vyhliadka Veles. Potom nás čaká postupný zostup na sever okolo vyhliadok Kolovrat, Lada a Dživa. Celý zvyšok trasy budeme už len klesať po zelenej značke ponad chatovú osadu cez lávku Červeňák do Margecian.

Trasa

Jaklovce – altánok – nová vyhliadka Šľuchta – vyhliadka Veles – vyhliadka Kolovrat – vyhliadka Lada – vyhliadka DzivaNa SkalkeMargecany
11,1 km; +798 m / –807 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:30 h do Jakloviec,rázc. (8:40 h)

Návrat vlakom z Margecian o 14:26 / 16:05 h do Košíc (14:53 / 16:41 h)


Zaujímavosti na trase

Šľuchta, známa i neznáma, je masívny kopec nachádzajúci sa v pohorí Čierna hora medzi obcami Jaklovce a Margecany. Vrcholový hrebeň s troma vrcholmi je zalesnený. Západne od vrcholu sa nachádza Vyhliadka Veles, ktorá poskytuje výhľady až na Vysoké Tatry. Ďalšie tri vyhliadky Kolovrat, Lada a Dživa sa nachádzajúce severne od vrcholu a poskytujú výhľady na Ružín, pohorie Čiernu horu, hlavnú vlakovú trať, dedinu Rolova huta a chatovú osadu Kozinec.

Najkratší výstup na Šľuchtu vedie z Folkmarského sedla po miestnej zelenej značke a trvá asi 1:30 h. Záver výstupu je exponovaný. Trasa pokračuje miernejším klesaním okolo spomínaných troch vyhliadok, lesom, lúkami a závere po ceste do Jakloviec. Kvôli staršej a menej výraznej značke, ktorá sa nenachádza na každej mape, je Šľuchta medzi turistami menej známa.