Home » Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Nová vyhliadka pod Šľuchtou

Z Mikliparku sa okolo prameňa sv. Gregora dostaneme do Folkmarského sedla. Okolo kríža a vagónika prídeme pod Šľuchtu, na ktorú prudko vystúpime. Pod vrcholom je samostatná vyhliadka Veles. Potom nás čaká postupný zostup okolo vyhliadok Kolovrat, Lada a Dživa. Pod Šľuchtu sa ešte vrátime, na jeho V strane sa totiž nachádza nová nepomenovaná vyhliadka nad Ružínom. Odtiaľ budeme definitívne klesať ponad chatovú osadu cez lávku Červeňák a do Margecian.

Šľuchta, známa i neznáma, je masívny kopec nachádzajúci sa v pohorí Čierna hora medzi obcami Jaklovce a Margecany. Vrcholový hrebeň s troma vrcholmi je zalesnený. Západne od vrcholu sa nachádza Vyhliadka Veles, ktorá poskytuje výhľady až na Vysoké Tatry. Ďalšie tri vyhliadky Kolovrat, Lada a Dživa sa nachádzajúce severne od vrcholu a poskytujú výhľady na Ružín, pohorie Čiernu horu, hlavnú vlakovú trať, dedinu Rolova huta a chatovú osadu Kozinec.

Najkratší výstup na Šľuchtu vedie z Folkmarského sedla po miestnej zelenej značke a trvá asi 1:30 h. Záver výstupu je exponovaný. Trasa pokračuje miernejším klesaním okolo spomínaných troch vyhliadok, lesom, lúkami a závere po ceste do Jakloviec. Kvôli staršej a menej výraznej značke, ktorá sa nenachádza na každej mape, je Šľuchta medzi turistami menej známa.