Home » Nebuď somár, poď na Somár

Nebuď somár, poď na Somár

Skalný hrebeň Somára

Nad Malou Lodinou sa vypína vrchol Somár. Zaujímavejší je však hrebeň, ktorým vrcholom prechádza. Má dobrodružný charakter, avšak terén je priechodný. Somár je najvyšší vrch Sopotnických vrchov, podcelku Čiernej hory. Jedná sa o roztrúsený skalný hrebeň. Relatívne ľahší výstup na vrchol je po hrebeni z JV alebo SZ. Zo Somára sa dá prejsť na Hornádske lúky.

Trasa

Malá LodinaSomárHornádske lúkyHornádMalá Lodina
9 km; +556 m / –556 m

Doprava

Odchod os. vlakom o 7:27 h zo ŽS KE do Malej Lodiny (7:52 h)

Návrat os. vlakom o 14:06 h z Malej Lodiny do Košíc (14:33 h)


Zaujímavosti na trase

Kde bolo tam bolo, bol jeden dedko, ktorý mal starého somára. Somár jeden deň padol do studne. Chudák cele hodiny zúfalo plakal a dedko sa snažil niečo vymyslieť, aby ho odtiaľ dostal. Nakoniec sa rozhodol, že somár je už aj tak starý a studňu chcel aj tak zakopať a tak nebude ďalej rozmýšľať nad nejakým riešením, ako ho dostať von. Zavolal na pomoc susedov, aby mu pomohli. Každý sa chopil lopaty a začali hádzať hlinu do studne.

Starý somár pochopil, čo sa deje a začal hrozne nariekať. Na prekvapenie každého sa po nejakom čase upokojil. Po niekoľkých lopatách nahádzanej hliny dedko nakukol do studne. Prekvapene videl, že somár po každej lopate hliny robí niečo fantastické. Otriasa zo seba hlinu a vždy ju zadupe pod seba a tak sa dostáva vždy vyššie a vyššie. Dedko a susedia ďalej hádzali hlinu, a somár sa otriasal a dostaval sa vždy vyššie. Každý sa len udivene pozeral, keď somár vykročil zo studne a šťastne odkráčal.

Život na nás bude vždy hádzať rôzne smeti a hlinu. Trik ako sa dostať zo studne je, zo všetkého sa otriasť a urobiť krok hore. Každý problém je len určitá možnosť/príležitosť urobiť krok ďalej. Z každého problému je nejaké východisko, kým to nevzdáš a nezastavíš sa. Spomeň si na tento príbeh, keď bude ťažko.