Home » Napoleonov klobúk a Bokšovské skaly

Napoleonov klobúk a Bokšovské skaly

Výhľad z Napoleonovho klobúku na Ružínsku priehradu

Skalný masív vrch Napoleonov klobúk (641 m n.m.) sa nachádza priamo nad ružínskym železničným mostom Ružínsky viadukt. Vrch má pomenovanie aj Holica, avšak ďalej v texte sa uvádza aj iný vrchol Holica, takže zostaneme pri prvom názve. Miestni obyvatelia zasa nazývajú vrch ľudovo Líšči vrchBoškovské skaly na juhovýchod od Napoleonovho klobúku tvoria členitý reliéf s množstvom skalných útvarov, skaliek a ihiel s mimoriadne strmými svahmi prudko klesajúcimi do Hornádskej doliny.

Trasa

Malá LodinaNapoleonov klobúkBokšovBokšovské skalyBokšovské skalné mestečko – BukovinaVeľká Lodina
10 km; +942 m / -924 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:17 h do Malej Lodiny

Návrat os. vlakom o 12:18 / 14:18 h z Veľkej Lodiny do Košíc. Príchod na ŽS o 14:41 / 16:41 h.


Zaujímavosti na trase

Bokšovské skaly (350 – 720 m n.m.) sú vápencové skaly nad obcami Malá Lodina a Veľká Lodina. Bokšovské skaly tvoria skalky a ihly s mimoriadne strmými svahmi (25 – 40°) prudko klesajúcich do Hornádskej doliny. Nachádza sa tu rovnomenná Národná prírodná rezervácia Bokšov. Úplne na západe Bokšovských skál sa nachádza čiastočne výhľadový vrch Napoleonov klobúk. Hrebeň Bokšovských skál pokračuje na JV k vrchu Bokšov (810 m n.m.), k vrchu Holica (806 m n.m.) a ďalej k vrchu Bukovina (693 m n.m.).

Vrch Bokšov predstavuje vápencová skala obkolesená chránenými dubmi plstnatými a bukmi. Na vrchu sa hrebeň delí na tri rázsochy. Na severo-severozápad vedie skalný masív a rázsocha k spomínanému Napoleonovmu klobúku. Na severo-severovýchod vedie rázsocha k Boškovským skalám, nazývaným aj Bokšovské skalné mesto. Celková dĺžka rázsochy a skalného masívu skalného mesta je cca 0,6 km. Na konci rázsochy sa nachádza vrch Malý Bokšov (710 m n.m.), ktorého skalné steny na severe prudko klesajú do Hornádskej doliny. Na juh od vrcholu Bokšov pokračuje Bokšovský hrebeň, nazývaný aj Bokšovská rázsocha okolo množiacich sa skalných útvarov k zachovanému pralesovému lesu, k vrchu Holica a ďalej k vrchu Bukovina.

Na Bokšovské skaly sa dá dostať z obce Malá Lodina cez malú dolinu nachádzajúcu sa medzi Bokšovskými skalami a výhľadovým vrchom Napoleonov klobúk. Ďalej je potrebné pokračovať po ľavej strane napojením sa na rázsochu Bokšovské skály. Ďalšia trasa na Bokšovské skaly vedie z obce Veľká Lodina po modrej turistickej značke smerom na rázcestník Prielohy (788 m n.m.). Tesne pred malou horskou lúkou na Prielohách treba pokračovať už mimo značeného chodníku vpravo po zalesnenom bokšovskom hrebeni nazývaným Bokšovská rázsocha až na vrch Bukovina a ďalej na Holicu. Posledná trasa na Boškovské skaly vedie zo severného okraja Veľkej Lodiny cez lezecké skaly Rozlomity. Táto trasa vyúsťuje tesne na juh pod Holicou.