Home » Nádherné vyhliadky na Hornom vrchu

Nádherné vyhliadky na Hornom vrchu

Úžina Zádielskej tiesňavy

Od konca obce Zádiel vedie spevnená cesta cez Zádielskú tiesňavu, ktorá končí pri verejnej Zádielskej chate. Okrem Blatnického potoka môžeme v tiesňave obdivovať skalnú scenériu. Po návrate od chaty ku križovatke sa vydáme výživným stúpaním na vyhliadky na Hornom vrchu, aby sme sa na tiesňavu pozreli z výšky od západu. Neďaleko vyhliadok sa nachádza chata Tanya s búdkou na stračej nôžke. Do Zádielu sa vrátime skratkou, aby sme takto uzavreli okruh trasy.

Trasa

ZádielZádielska tiesňava Zádielska chata vyhliadky na Hornom vrchu – chata Tanya – Zádiel
13,6 km; +981 m / –981 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 6:32 h do obce Moldava n/B s prestupom na autobus do obce Zádiel. Výstup o 7:48 h.

Návrat autobusom o 15:18 h zo Zádielu do Košíc. Výstup o 16:30 h.


Zaujímavosti na trase

NPR Zádielská tiesňava je súčasťou Zádielskej doliny, je dlhá 3,8 km a nachádza sa medzi obcou Zádiel a pod vrchom Havrania skala. Tiesňava je miestami len 10 m široká a jej vápencové steny dosahujú výšku až 310 m. Z kamenných útvarov zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá je najvyšším vežovitým skalným útvarom na Slovensku. V tiesňave nás bude sprevádzať zvuková kulisa Blatnického potoka s malými kaskádami a vodopádmi.

Po vstupe do Zádielskej tiesňavy uvidíme vypínajúce sa strmé bralá bielych triasových vápencov, medzi ktorými dominuje na vpravo Orlia bašta. Vľavo zasa vidíme masív Pionierskej veže. Keď sa tiesňava zúži na cca 15 m, dostaneme sa pod Ostnatú vežu, nad ktorou s prevýšením 300 m vyčnievajú štíty Sokolej veže. Na protiľahlej strane môžeme vidieť skalný útvar Zelenú stenu nazvanú podľa krovitých trsov zeleného brečtanu popínavého. Za skalou sa pohľad otvára do veľkého skalného žľabu uzavretého Trojuholníkovou stenou. V strednej časti tiesňavy za väčšou pravotočivou zákrutou sa nachádza kolmá Čertova stena s výškou 80 m. Okolo zubatého útvaru Kozí chrbát prídeme k dominante tiesňavy – Cukrovej homoli. Následne prechádzame cez Rajskú bránu širokú len 6 m. O niečo vyššie vidíme Malý a Veľký vodopád. Nad ním vpravo cesta obchádza skalný val zvaný Bariéra a Trojkráľový hrebeň. Keď sa tiesňava stáča doľava, vpravo sa vynára široký skalný hrebeň s vežičkami. Pred nimi je niekoľko skalných solitérov s dominantnou Neväzyho vežou, ľudovo nazývanou Mních. V závere tiesňavy prechádzame úžinou so skalným útvarom vpravo s názvom Zmývač krvi.