Home » Na Folkmarskú skalu inak

Na Folkmarskú skalu inak

Chodníček na Folkmarskej skale

Folkmarská skala (915 m n.m.) je výrazný vápencový bralný útvar, ktorý sa majestátne vypína nad obcou Kojšov, odkiaľ je najlepšie viditeľná. Vrchol poskytuje výhľad na hrebeň Volovských vrchov s vrchom Kojšovská hoľa, Zlatý stôl a viacero ďalších vrchov a pohorí. Od Gregorovho prameňa vedie kratšia trasa na Folkmarskú skalu cez vrch Ostrý hŕbok. Cestou môžeš ísť okolo menších jaskýň a bývalej banskej štôlni. Zostupová trasa vedie prevažne mimo značky k mostu cez Košické Hámre.

Trasa

MikliparkGregorov prameňOstrý hŕbok – partizánsky pamätník – Folkmarská skala – partizánsky pamätník – pod Ostrým hŕbkom – BradanKošické Hámre, most
12,5 km; +605 m / –795 m

Doprava

Odchod autobusom o 10:00 h z AS KE do Mikliparku (10:43 h)

Návrat autobusom o 16:50 h z Košických Hámrov, most do Košíc (17:27 h)


Zaujímavosti na trase

Altánok pod Folkmarskou skalou sa nachádza na žltej turistickej značke smerom ku Gregorovmu prameňu. Altánok má nízku striešku, ktorá čiastočne chráni pred dažďom. Vyspia sa tu maximálne traja turisti, jeden na stole. Tiež sú tam lavice na sedenie. V susedstve je murované ohnisko a provizórne stoličky – klátiky. Prameň sa v bezprostrednom okolí nenachádza.

Cestou nad Gregorovým prameňom sa nachádza niekoľko pekne a pútavo spracovaných informačných tabúľ s názvami “Folkmarská a Murovaná skala” a “Brána Spiša”. Z tabuľ sa môžeme dozvedieť mnoho zaujímavostí o histórii tejto oblasti – či už o baníctve, uhliarstve ale aj o partizánskych bojoch. Smerom ku križovatke k Folkmarskej skale stojí pamätník venovaným miestnym partizánom z čias Slovenského národného povstania. Ďalej na trase, pri chodníku je opustená kutacia banská štôlňa.