Home » Na Dračí zub

Na Dračí zub

Dračí zub

Toto je putovanie za menej známym skalným útvarom Slanských vrchov – Dračím zubom s pokračovaním okolo bývalého hradu Bodoň a prírodného útvaru Raslavkameň.

Trasa

TuhrináNCH Tri dubyDračí zubZa HlinkouHrad BodoňAbranovce
13,2 km; +644 m / –606 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:00 h do Prešova (7:30 h). Prestup na autobus o 7:45 h do Tuhriny, nám (8:22 h).

Návrat autobusom z Abranoviec, nám. o 14:23 h do Prešova (14:44 h). Prestup na autobus o 15:05 h do Košíc (15:35 h).


Zaujímavosti na trase

Dračí zub je výhľadové miesto nad obcou Tuhrina. Nachádza sa na konci 1,5 km dlhého náučného chodníka Tri duby. Na chodníku je päť zastavení: Úvod, Huby, Pálenie uhlia, Lesná zver a Dračí zub. Náučný chodník prechádza údolím Tuhrinského potoka.

Hrad Bodoň pochádza z roku 1285. Hrad tvoril ochranu pred vpádom Tatárov, no po značnom zničení v roku 1299 ho už neobnovili. Existoval teda len jedno desaťročie.

Na skalnej plošine hradu je možné vidieť stopy po opevnení a hradnej veži. Hrad je prístupný turistom, ale poskytuje aj niekoľko lezeckých trás. V blízkosti hradu sa nachádza studnička a odpočinková zóna.

Raslavkameň je zakliaty mladý rytier Raslav z hradu Bodoň. Ten dochádzal proti vôli svojej matky za neurodzenou dievčinou do Prešova. Aby ho nemohli matkini vojaci sledovať, prikul koňovi naopak podkovy. Matka tento fígeľ prekukla, Raslava prekliala a ten na mieste skamenel. Štyri otvory v Raslavkameni sú stopy po kopytách jeho koňa.

Legiend a verzií o Raslavkameni je viacej. Vyberte si tú, ktorá sa vám najviac páči.