Home » Na Bystrú, ku škriatkovi a do Klenova

Na Bystrú, ku škriatkovi a do Klenova

Toto nie je škriatok, ale Miklušovské skaly áno

Na Bystrú priehybu vedie pomerne strmá trasa z vlakovej stanice Ružín. Vrchol je rozsiahlý a lúčnatý. Trasa klesá neoficiálne k obci Miklušovce, nad ktorou je vytvorený Rozprávkový chodník škriatka Mikluša – náučný chodník pre rodiny s deťmi s povesťou, ako vznikli Miklušovce. Samotný škriatok Mikluš sídli na výhľadových a zrkadlových skalách nad obcou. Odtiaľ je už len na skok do Klenova – rodisku mojej mamy.

Trasa

Ružín, zastávkaBystrá priehybaMiklušovceRozprávkový chodník škriatka MiklušaMiklušovské skalyKlenov
10 km; +667 m / –402 m

Doprava

Odchod os. vlakom o 7:27 h zo ŽS KE do Ružína, zastávky

Návrat os. vlakom o 15:07 h z Klenova, PDP do Margecian (15:16 h). Prestup na os. vlak o 15:56 h do Košíc (16:33 h).


Zaujímavosti na trase

Vrchol Bystrá (750 m n.m.) sa nachádza nad obcami Miklušovce a Klenov. Kratší, avšak strmý výstup vedie z vlakovej stanice Ružín. Vrchol tvoria rozsiahle lúky, ktoré sú obklopené zmiešaným lesom. V lete a na jeseň sú lesy plné húb a lesného ovocia.

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša je inšpirovaný príbehom, ktorý sa viaže k obci Miklušovce. Počas putovania po tomto chodníku Vás bude sprevádzať príbeh škriatka Mikluša, ktorému obyvatelia obce vďačia, za les, ktorý tam stáročia prekvitá…

Obec Klenov bola postavená ako radová zástavba v údolí, kde sa schádzajú viaceré pramene potoka Sopotnica. V strede obce sa nachádza gréckokatolícky chrám Pokrovu Presvätej Bohorodičky, ktorého dominantnou súčasťou je drevená zvonica.