Home » Krivoštianky a krásy nad Jasenovom

Krivoštianky a krásy nad Jasenovom

Vyhliadka Červená skala

Vrchol Krivoštianky sa nachádza na hrebeni v blízkosti obce Strážske. Z vrcholu je obmedzený výlet, avšak z hrebeňa sú vidieť meandre Laborca. Nad hrebeňom sa nachádzajú dve menšie jaskyne – Veľká a Malá medvedia diera. Nad obcou Jasenovo sa nachádza hradná zrúcanina Jasenovského hradu. Z Jasenova sa dá dostať aj na náučný chodník Humenský Sokol. Na chodníku sa nachádza vyhliadka Červená skala a neďaleko chodníka je previsová jaskyňa Dupná.

Trasa

StrážskeKrivoštiankyVeľká medvedia dieraMalá medvedia dieraJasenovský hradjaskyňa DupnáHôrkaJasenov
15 km; +917 m / –882 m

Doprava

Odchod autami z Košíc o 7:00 h do Jasenova (cca 1:15 h). Prestup na autobus o 8:39 h do Humenného (8:50 h). Prestup na autobus o 9:05 h do Strážskeho (9:25 h).

Návrat autami z Jasenova


Krivoštianka (549 m n.m.) je najvyšší vrchol hrebeňa, z ktorého sú vidieť meandre Laborca. Z vrcholu je obmedzený výhľad, na hrebeni sú výhľady lepšie. Cca 50 m pod vrcholom sa nachádza nový turistický prístrešok.

Jaskyňa Veľká medvedia diera má dĺžku 10 m a nachádza sa vo výške 308 m n.m. Jaskyňa Malá medvedia diera má dĺžku 10 m a nachádza sa vo výške 308 m n.m.

Jasenovský hrad (alebo Jasenov) je hradná zrúcanina na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m. asi 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov. Z hradu sú pekné výhľady predovšetkým severným smerom na Humenné a okolie.

Jasenovský hrad bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu obcou Jasenov v spolupráci s občianskym Združením na záchranu Jasenovského hradu. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov.

Jaskyňa Dupná predstavuje mohutnú previsovitú dutinu s vchodom rozmerov 14 x 5 m. V jaskyni sa dokonca v minulosti konávali ľudové zábavy. Jaskyňa je dlhá 35 metrov. Vznikla v zlepencoch krasovými a gravitačnými procesmi.

Vyhliadka Červená skala sa nachádza na hrebeni Sokol – Červená skala – Skalka. Na hrebeň existuje viacero prístupových chodníkov z obidvoch strán, na východnej strane sa dá liezť, na západnej strane je starý kameňolom so zvláštnou atmosférou a jaskyňa Dupná. Červená skala ponúka výhľady na Slánske vrchy, Nízke Beskydy či Vihorlat. Na južnej strane Červenej skaly rastie poniklec aj pokrútené zakrpatené duby.

Kríž na Hôrke stojí nad obcou Jasenov s Jasenovským hradom v pozadí. Hôrka má zaujímavé zloženie, lebo je to vlastne brizolitový kopec a žije na ňom chránená modlivka. Oplatí sa sem odbočiť a zájsť z MTZ.