Home » Kráľova hoľa cez Martalúzku s Kráľovou skalou

Kráľova hoľa cez Martalúzku s Kráľovou skalou

Holý vrchol Kráľovej hole

Kráľova hoľa je skutočne kráľovnou hôľ. Existuje niekoľko výstupových trás. Nemôžeme naraz absolvovať všetky a tak skúsime jeden z nádherných chodníkov z Pustého poľa cez rezerváciu Martalúzka, kde uvidíme skalný amfiteáter a kaskády riečky Hnilec. Odtiaľ výstup na Kráľovu hoľu bude trvať subjektívne dlho. Na vrchole si užijeme skaly a obvykle veterné počasie. Potom zostúpime cez výhľadový vrchol Kráľova skala, užijeme si mnoho kosodreviny a v Telgárte naskočíme na vláčik plný zážitkov a zdravej únavy.

Trasa

Pusté poleMartalúzkaKráľova hoľa (1946 m n.m.) – Kráľova skala (1690 m n.m.) – Telgárt
16,7 km; +1109 m / -1136 m

Doprava

Odchod vlakom Ex zo ŽS KE o 5:07 h do Popradu. Prestup na autobus do Putého Poľa.

Návrat Zr. vlakom o 16:12 h z Telgártu do Popradu. Prestup na os. vlak do Košíc (18:33 h).


Zaujímavosti na trase

Martalúzka je hodnotná prírodná rezervácia na severo-východe od Kráľovej hole. Jej ústrednou dominantou je pôsobivý, krajinársky mimoriadne hodnotný skalný amfiteáter. Okrem neho môžeš v tejto oblasti obdivovať vzácne pralesovité porasty, kamenné moria či záružlím lemovanú riečku Hnilec, ktorá sa kľukatí pomedzi skaly, padajúc početnými kaskádami a vytvárajúc drobné viacstupňové vodopády. Rezervácia predstavuje zaujímavý prechod od lesov k hôľnemu pásmu.

Kráľova hoľa (1946 m n.m.) leží na hranici východného a stredného Slovenska a je najvyššou časťou východných Nízkych Tatier. Na vrchole a v okolí rastú alpínske lúky a kosodrevina. V okolí Kráľovej holi pramenia významné slovenské rieky – Čierny Váh, Hron, Hnilec, Hornád. Aj preto dostala pomenovanie matka štyroch riek. Na vrchole sa nachádza betónový obelisk a od roku 1960 aj televízny vysielač. Miesto je známe tým, že sa tu veľmi rýchlo mení počasie a je tu takmer stále veterno.

Hrebeň i vrcholovú časť Kráľovej hole pokrýva nízka hôľnatá vegetácia s množstvom skalnatých polí, umožňujúce nerušený kruhový rozhľad. Poloha, nadmorská výška a hôľnatý vrchol robí z Kráľovej hole jeden z najlepších vyhliadkových vrchov a tak pri vhodných podmienkach je možné pozorovať mnohé slovenské pohoria.

Kráľova skala (1670 m n.m.) sa nachádza vo východnom okraji národného parku Nízke Tatry. Je to vyhliadka medzi východiskovým bodom Telgárt a Kráľovou Hoľou. Zo skaly je kruhový výhľad 360°, smerom na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Stolické vrchy a Kráľovú hoľu, ktorá zakrýva zvyšok hrebeňa Nízkych Tatier. Kráľova skala sa nachádza v pásme kosodreviny. Na jej úbočiach sa nachádzajú zvetrané kamenné polia, množstvo kosodreviny ako aj horské lúky s bohatým porastom.