Home » Kam pri Poráči

Kam pri Poráči

Pri vchode do Šarkanovej diery

Po dlhšom výstupe z Olcavy a po prechode hrebeňa kóty 730 sa dostaneme na vrchol Kňazovky. Odmenou na tomto mieste nám budú výhľady, malá horská lúka, kríž, socha panny Márie, kovová schránka s vrcholovým denníkom a niekoľko lavičiek s krížom, z dôvodu občasného konania bohoslužieb na tomto mieste. Ďalej sa tu nachádza Útulňa Dobrého pastiera . Vysoká je približne 2 m x 1,8 m x 3,8 m. Potom prejdeme ku Šarkanovej diere (690 m n. m.), čo je najznámejšia jaskyňa Poráčskeho krasu. Je dlhá 177 m. Nad Poráčom sa nachádza nenápadný kopec Vysoký vrch (874 m n. m.), ktorý ponúka fantastický kruhový výhľad na celý Spiš – od Tatier po Kojšovú hoľu.

Trasa

OlcnavaKňazovkaŠarkanova dieraVysoký vrchPri KrížiPoráč
10 km; +681 m / –317 m

Doprava

Odchod os. vlakom o 7:17 h zo ŽS KE do Olcnavy

Návrat autobusom o 14:05 h z Poráča do Spišskej Novej Vsi s prestupom na rýchlik do Košíc. Príchod na ŽS o 16:03 h.


Zaujímavosti na trase

Útulňa Dobrého pastiera na Kňazovke má trojuholníkové priečelie a sedlovú strechu. Vysoká je približne dva metre, široká približne 1,8 metra a jej dĺžka je približne 3,8 metra. Nad dverami je umiestnený obraz dobrého pastiera. Vo vnútri sa nachádza malá lavička a dva priestory určený na prespanie pre 7 ľudí (dole pre 5 osôb a navrchu pod spojivom strechy pre 2 osoby). Oba priestory určené na spanie sú potiahnuté kobercom. Útulňa nemá vykurovanie.

Šarkanova diera (690 m n. m.) je najznámejšou jaskyňou Poráčskeho krasu. Šarkanova diera je dlhá 177 m, pričom vznikla ako riečna jaskyňa pozdĺž puklín vo svetlých triasových vápencoch. Pozostáva z Pastierskej chodby, vysokého Archeologického dómu, ktorý cez ďalšiu sieň končí galériou. Je to puklinovo-riečna jaskyňa so zvyškami výzdoby. Je významným náleziskom artefaktov neolitického človeka a našli sa tu aj zvieracie kosti jaskynného medveďa, vlka, jeleňa a jaskynného leva. Nálezy sú významné aj tým, že sa tu našli vedľa seba črepy kultúry s lineárnou a bukovohorskou keramikou. Ľud, ktorý sa už živil prevažne roľníctvom, usadil sa v tak vysoko položenej jaskyni – 690 m nad morom. Je to najvyššie položený nález lineárnej keramiky na Slovensku. Pre svoj význam bola jaskyňa v roku 1979 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. V tesnej blízkosti sa nachádza jaskyňa Chyža dlhá 14 m, v ktorej sa našli najstaršie kosti domestifikovaného psa na Slovensku.

Vysoký vrch (874 m n. m.) je nenápadný kopec nad obcou Poráč, ktorý ponúka fantastický kruhový výhľad na celý Spiš – od Tatier po Kojšovú hoľu, od Braniska po Kráľovu hoľu. Z neho môžeme vidieť Spišský hrad, Ostrú hora a kameňolom na Dreveníku.