Home » Jelení vrch so Šugovskou vyhliadkou

Jelení vrch so Šugovskou vyhliadkou

Na Šugovskej vyhliadke

Z Medzeva vedie dlhá výstupová trasa na Jelení vrch, ktorý patrí medzi najvyššie vrcholy Slovenského krasu. Pod vrcholom klesá trasa medzi sedlami Krížna poľana a Železná brána. V blízkosti druhého sedla sa skrýva atraktívna Gordanova jaskyňa. Od sedla pokračuje trasa na označenú jedinečnú Šugovskú vyhliadku. Od vyhliadky vedie strmá, ale krátka zostupová trasa k Šugovskému ranču.

Trasa

Medzev Špičiak Farebná priepasť Jelení vrch Sedlo Krížna poľana Gordanova jaskyňa Sedlo Železná brána Šugovská vyhliadka Šugov ranč Medzev
19,7 km; +868 m / –868 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:20 h do Medzeva

Návrat autobusom o 16:30 h z Medzeva do Košíc. Príchod na AS o 17:30 h.


Zaujímavosti na trase

Farebná priepasť je geomorfologicky významná 47,4 metrov hlboká horizontálno-vertikálna jaskyňa zlomovo – rútivého pôvodu. V mantáckom nárečí sa jaskyňa volá Foab loch, čo znamená Farebná diera. Jej priestory sú vyzdobené pestrofarebnými sintrovými útvarmi. Na dne sa nachádza až 4 m veľký profil nekrasových valúnov veľkých ako detská hlava. Zároveň tu v zime pobýva až 100 salamandier škvrnitých, lebo v zime sa uvoľňujú masy teplého vzduchu, a salamandry sa tu cítia ako v kúpeľoch.

Dĺžka: 90 m; hĺbka: 47,4 m; GPS: N 48°41.16120′ E 20°51.17220′

Jelení vrch (947 m n.m.) leží na hranici Volovských vrchov a NP Slovenský kras. Vrch nazývaný aj Valgata dostal pomenovanie po významnom hajtmanovi Martinovi Valgatovi. Valgata tu chodil rád na poľovačky so svojou družinou. Na vrchole sa nachádza mohutná veža vysielača televíznych, rozhlasových a GSM signálov. Severný svah vrchu je v súčasnosti zalesnený, južná časť vrcholovej časti je odlesnená. Odlesnená časť vrchu, ktorú tvorí vrcholová lúka ponúka jedinečné výhľady do okolia. Vrcholové lúky a brezové háje sú posiate obrovským množstvom chránených kvetov.

Gordánova jaskyňa je fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 42 metrov a hĺbkou 15 metrov rozšírená banskou činnosťou. Nachádza sa na Jasovskej planine v nadmorskej výške 755 m n.m. v katastri obce Hačava.

Dĺžka: 42 m; hĺbka: 15 m; GPS: N 48°39.61667′ E 20°51.45000′