Home » Husitský kostol a veličenstvo Drieňovec

Husitský kostol a veličenstvo Drieňovec

Veľká veterná diera

Toto je ideálna autotúra pre mobilných turistov. Prvá obec na trase je Lúčka s pozostatkom husitského kostola na jej severnom okraji. Z ďalšej obce Kováčová vedie neznačená “etapová” trasa na výrazný vrchol Drieňovec. Na svahu vrchola sa nachádzajú dve výrazné priepasti, niekoľko menších jaskýň a vyhliadky. Trasa prechádza lesom, medzivrcholmi, lúkami a škrapovými poliami. Väčšina svahov je strmá, preto sa na vrchol stúpa na etapy.

Trasa

Lúčky Husitský kostol presun autami k družstvu za obcou Kováčová Veľká Veterná diera Drieňovec Malá Veterná priepasť Kováčová
9 km; +728 m / –728 m

Doprava

Stretnutie s autami o 9:00 h na severnom okraji obce Lúčka. Ak nechcete ísť k Husitskému kostolu, potom stretnutie pri družstve za obcou Kováčová o 10:00 h.

Návrat autami z Kováčovej


Zaujímavosti na trase

Bývalý Husitský kostol bol postavený na prelome 13. a 14. storočia, pôvodne ako kostol. Keďže stál na strategickej vyvýšenine, v 15. storočí ho obsadili Husiti, ktorí sa ukrývali na Slovensku a prestavili ho na silnú pevnosť. Z kostola sa zachovalo iba obvodové murivo a značne znížený obranný múr s vežičkou nad strmým svahom. Cintorín obklopujúci kostol obohnali stenou a vystavili malú baštu opatrenú strieľňami. Pomenovanie “Husitský kostol” pochádza práve z tohto obdobia.

Počas prvej svetovej vojny dostal kostol zničujúci zásah. Obyvatelia obce opustili tento kostol a uprostred dediny si postavili nový. Kostol bol už uprostred 20. storočia spustošený. Koncom rokov 1970 bol kostol a priľahlý múr konzervovaný v dobre rozoznateľnom stave, čím sa stal jednou z najatraktívnejších lokalít Gemera.

Drieňovec (804 m n. m.) je dvojitý vrch vypínajúci sa nad západ od obce Kováčová. Zo severu vedie k vrchu z obce neznačený chodník lúkami a lesom, ktorá už má nádych pralesa. Z juhu sa dá vystúpiť na vrchol na etapy na viac–krát, aby sme sa vyhli strmým úsekom a urobili si z výstupu malú “expedíciu”. Vrchol je zalesnený, avšak dá sa zísť strmo trochu nižšie na západnú stranu, kde sa odkryje výhľad na obec Drnava.

Na hornom okraji južnej lúky vrchu sa nachádza priepasť Veľká veterná diera s hĺbkou 130 m.

Hĺbka: 130 m; GPS: N 48°38.34798′ E 20°41.13337′

Asi 50 m pod vrchom sa nachádza Malá veterná priepasť s hĺbkou “len” 34 m.

Hĺbka: 34 m; GPS: N 48°38.39887′ E 20°40.50187′

Na hrebeni sa nachádza skalnatá vyhliadka s výhľadom na Volovské vrchy a obec Kováčová. Hneď pred vyhliadkou je malé prepadlisko.

GPS: N 48°38.40048′ E 20°41.52948′